Antropocén je érou lidí, érou antropogenních změn, které mají za následek globální klimatickou katastrofu. Přednáška se zaměří na nedávnou publikaci, která rozšiřuje obsah vytvořený v rámci výstavy Antropocén prezentované v roce 2022 ve Varšavě a v roce 2023 ve Vratislavi.

 

V rámci výstavy vytvořila Centrala projekt Artisanal Microclimates, který se zabývá vlivem budov na prvky městského klimatu. V širším kontextu výstava a kniha zkoumají možnosti, které mohou architektonické nástroje vytvářet ve strategiích regenerace planety a v politice péče. Pojednávají o souvislostech tzv. koblihové ekonomiky a odkazy na realitu evropských měst jí dává praktický rozměr. Kniha obsahuje eseje odborníků z různých oborů – včetně architektů, sociologů, geografů – i díla umělců, kteří vytvořili spekulativní instalace o budoucnosti regenerativní architektury. Knihu uzavírá řada textů spekulujících o sociálních a filozofických rozměrech antropocénu, o výzvách budoucnosti pro planetu a architektuře, která se musí ocitnout v novém kontextu.

 

Kacper Kępiński je architekt a kurátor, spolu s Adrianem Krężlikem je spolueditorem knihy „Antropocen: W stronę architektury regenerującej“ (2022). Je vedoucím oddělení externích projektů a výstav v Národním institutu architektury a městského plánování ve Varšavě.