The Inability to Share Grief Is Not as Bad as the Inability to Share Beauty je nová performance ukrajinské umělkyně a spisovatelky Kateryny Aliinyk, kterou vytvořila ve spolupráci s v Praze žijícími performerkami Polinou Revunenko a Olesyou Sydorenko. Performance bude poprvé představena v rámci zahajovacího víkendu bienále Ve věci umění 2024. Program ve Veletržním paláci pokračuje dalšími performancemi až do 21 h.

 

Kateryna Aliinyk ve svých textech zachycuje zkušenosti sebe i své rodiny z Luhanské a Doněcké oblasti na Ukrajině, které jsou od roku 2014 pod ruskou okupací. Válku a okupaci reflektuje optikou přírody a zemědělských postupů, přičemž se v ní prolíná lidská a nelidská perspektiva. Ve svých textech vypráví o krajině, kterou již nemůže navštívit ani se jí dotknout, a vzdoruje válečnému násilí skrze touhu sdílet krásu. Texty Aliinyk jsou osobní a poetické, ale také hluboce politické, a to situovaným a podloženým způsobem. Aliinyk na bienále Ve věci umění vystavuje své malby a byla také oslovena k vytvoření nové performance. Ve výstavním prostoru ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze představí kolektivní čtení pro tři hlasy ve spolupráci se dvěma spoluperformerkami ukrajinského původu žijícími v Praze a v širším dialogu se svými obrazy.

 

Jazyková přístupnost / Language accessibility: English

 

Událost je součástí programu bienále Ve věci umění 2024, které probíhá od 14. června do 29. září 2024 ve Veletržním paláci a Lidické galerii.

 

Akce je součástí projektu Sdílení ukrajinských příběhů v Praze realizovaného pražským klastrem EUNIC. Realizace projektu je možná díky podpoře z Culture of Solidarity Fund, který je financován Evropskou kulturní nadací. #cultureofsolidarity