KINO FOTOGRAFIC³

HOMO SAPIENS – úterý 8. 9. od 19h
EARTH – středa 9. 9. od 19h
KRÁTKÉ FILMY – čtvrtek 10. 9. od 19h
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

 

V rámci doprovodného programu k výstavě Henrika Spohlera o infrastruktuře globální logistiky jsme pro vás připravili hned 3 filmové večery! Vizuálně dechberoucí dokumentární snímky rakouského režiséra Nikolause Geyrhaltera mají s tvorbou Henrika Spohlera mnoho společného. Oba úspěšní tvůrci se vydávají napříč celou naší planetou, aby podrobně prozkoumali jakým způsobem s ní vlastně lidstvo zachází. Filmový doprovodný program tedy nabídne několik pohledů na současná enviromentální témata, aniž by slevil ze silného vizuálního zážitku.

 

HOMO SAPIENS
8. 9. od 19:00
Rakousko, 2016, 94 min.
režie: Nikolaus Geyrhalter
trailer: www.youtube.com/watch?v=rEgjEzB36Lo
Co se stane se světem, jak ho známe, když lidstvo náhle vymizí? To je ústřední otázka, kterou si klade film Nikolause Geyrhaltera, zprostředkovávající filozoficky silnou i vizuálně vytříbenou výpověď o charakteru naší civilizace a pomíjivého lidství, aniž by však potřeboval jediného živoucího člověka ukázat. Opuštěná místa, kterým dominuje především zakázaná zóna kolem fukušimské elektrárny, byla dříve pulzujícím prostředím, starajícím se o duchovní, volnočasové i edukativní potřeby života. Dnes však chátrající městské stavby, industriální haly, nemocniční chodby i zábavní komplexy nic z toho nenabízejí. Kdysi živý prostor, dokazující vynalézavost rodu homo sapiens, si dnes zpět zabírá tichá a nenápadná, leč nepolevující síla přírody.

 

EARTH
9. 9. od 19:00
Rakousko, 2019, 115 min.
anglické titulky
režie: Nikolaus Geyrhalter
trailer: www.youtube.com/watch?v=1RQ3yFmDz-E
Spektakulární záběry ukazují několik (nejen) těžebních lokalit v Evropě a v Severní Americe. Reliéfy vytvořené těžkou technikou dokazují, že člověk mění svět jako žádný jiný druh před ním. Fascinující podívaná podobná výtvarné abstrakci obnažuje nevídaný život v nové pustině a připomíná následky, jimiž celá Země platí za moderní způsob života lidí.

„Považujeme-li Zemi za organismus, pak je zemská kůra její kůže, její nejcitlivější orgán. Chtěl jsem se blíže podívat na rány, které Zemi způsobujeme.“ N. Geyrhalter

 

VEČER ČESKÝCH A NĚMECKÝCH KRÁTKÝCH FILMŮ
10. 9. od 19:00
Zajímavé krátké snímky nezávislých a začínajících tvůrců z České republiky a Německa zabývající se vztahem člověka a přírody. 

 

KALTES TAL
Německo, 2016, 12 min.
režie: Florian Fischer, Johannes Krell
trailer: www.youtube.com/watch?v=tAb7admImNg
Krátký film úspěšných začínajících tvůrcu Floriana Fischera a Johannese Krella se zabývá naším protikladným vztahem k přírodě – jako k skladišti zdrojů a jako k tajemnému prostoru možností. Snímek byl vyznamenán zlatou Německou filmovou cenou pro krátký film pro dokumentární filmy do 30 minut.
– další filmy budou postupně upřesněny.

 

Tento program se koná za spolupráce s německým magazínem PHOTONEWS a je speciálně podpořen Česko-německým fondem budoucnosti. Náš výstavní program 2020 je podporován granty Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, MHMP A MČP1. Tato výstava je speciálně podpořena Česko-německým fondem budoucnosti. Mockrát děkujeme!