MIMOŘÁDNÁ ZPRÁVA
režie: Tomáš Bojar

CZ, 2018, 73 min
česky bez anglických titulků
úterý 18. 12. od 19h
vstupné dobrovolné / www.fotografic.cz
facebook event & trailer

Jeden den, dva týmy novinářů, jedna mimořádná událost, dvě podoby jedné „objektivní“ zprávy. Pečlivě zkomponovaná observace dvou zpravodajských redakcí – České televize a Hospodářských novin – jež se v březnu roku 2017 dychtivě pídily po informaci o rozhodnutí českého prezidenta stran jeho opětovné kandidatury na svou funkci. 

Když je novinářům odepřen přístup k aktuálnímu dění, jen to rozdráždí jejich hlad po informacích. Podobně tomu bylo v březnu roku 2017, kdy stávající český prezident hodlal oznámit, zda bude znovu kandidovat na svou funkci; učinil tak však na Pražském hradě v přítomnosti úzkého okruhu příznivců a přátel. Novináři neměli být vpuštěni. Dokumentarista Tomáš Bojar, jenž vždy šije formální koncept filmu zkoumané látce na míru, zpovzdálí sleduje dychtivý jednodenní hon dvou českých redakcí za touto mimořádnou zprávou. Zároveň s elegancí poukazuje na publicistický rozměr „objektivního“ zpravodajství, do kterého chtě nechtě prosakují názory a postoje konkrétních lidí.

Film Mimořádná zpráva uvádíme v rámci doprovodného programu k výstavě umělecké skupiny Krůtí směs R_I_P. Jejich interaktivní výstava Prší se zabývá vlivem nejsilnějšího masového média – televizního vysílání – a důmyslným propojením s klasickými hospodskými hrami zkoumá nejen naši schopnost soustředit se, ale i bavit se offline.