Ejzenštejn v Guanajuatu (2015)
režie: Peter Greenaway
anglicky s českými titulky
vstup zdarma
Kapacita je dostatečná, rezervace není nutná.

Režisér Peter Greenaway se s filmy Sergeje Ejzenštejna setkal poprvé ve svých 17 letech a od té doby viděl všechny filmy tohoto ruského režiséra. Zároveň nastudoval i tvorbu jeho současníků v zahraničí, avšak žádné filmy mu nepřišly tak propracované a plné asociací.
V roce 2015 natočil Peter Greenaway snímek Ejzenštejn v Guanajuatu představující Ejzenštejnovu desetidenní cestu do Mexika v roce 1931. Hlavní hrdina je samotnému Ejzenštejnovi podobný jak vzhledem, tak také věkově. Střídání rychlých impulsivních sekvencí s pomalými patetickými dodává filmu jedinečnou dynamiku plnou asociací na fotografie Eadwearda Muybridge či Ansela Adamse. Ve filmu jsou použity i citace Ejzenštejnových děl a odkazy k dalším uměleckým dílům.
Peter Greenaway (*1942) původně studoval malířství a participoval na několika multimediálních výstavách po celém světě. Film je obecně dle slov Greenawaye převážně ilustrací dialogu. Ejzenštejn, který se během své kariéry setkal s osobnostmi jako Jean Cocteau, Gertruda Steinová, Luis Buňuel, však filmy realizoval jako obrazy, ne pouhé ilustrace slov.

Kino Rudolfinum je nový projekt Galerie Rudolfinum a České filharmonie, jehož záměrem je představovat snímky, které svým obsahem nebo zaměřením navazují na právě probíhající výstavy v Galerii Rudolfinum. Kino Rudolfinum se zaměří na filmy, které představují výtvarná či obecně umělecká témata, snímky, jejichž autoři se objevují na mezinárodní výtvarné scéně a další. Součástí projekce budou komentáře k představovaným dílům nebo debaty s přizvanými hosty. Kino Rudolfinum je umístěno v Sukově síni Rudolfina a divákům tak nabízí netradiční atmosféru historického sálu, i možnost občerstvení během promítání.