U příležitosti stávajícího předsednictví Dánského královstí v EU se v dubnu a v květnu na Nové scéně představí dva originální dánské projekty: na piazzetě objekt Kolonihavehus, který bude zároveň místem pro vizuální performanci Reflection, v hlavním sále pak představení nového cirkusu Tincancompany s názvem Rybička.

Od 17. 4. do 6. 5. bude na piazzetě stát skleněný dům vytvořený společně uměleckým uskupením CoreAct a americkým sochařem a americkým umělcem Tomem Fruinem. Barevný prosklený dům vyzařuje teplo a láká kolemjdoucí atmosférou útulné chaloupky. Zároveň ale připomíná místo, kde dochází k obnažení veškerého lidského chování, které se odehrává uvnitř. Od 17. do 25. 4. bude objekt Kolonihavehus místem happeningů dánské skupiny CoreAct (Anika K. Barkan a Helene Kvint). Interaktivní site-specific performance na pomezí tanečního divadla a zvukové instalace s názvem Reflection je pozvánkou do poetického a vábivého mikrokosmu plného humoru, akce a podmanivých gest. Zabývá se tématem volby v každodenním životě – nebo spíše volby, které se rozhodneme vyhnout. Libreto tvoří koláž z básní známého dánského autora Vagna Steena. Jednotlivá představení začínají průběžně mezi 17.00 a 20.00 – přijďte kdykoliv. Vstup je zdarma.

7. a 8. května ve 20.00 se na Nové scéně v české premiéře představí nezávislý dánský soubor TinCanCompany. Od roku 2005 rozvíjejí svou vlastní představu o žánru nového cirkusu. Jejich inscenace se vyznačují kombinací hravosti, vykloubené logiky, lyrických momentů i náročných fyzických prvků. Snaží se odhalovat z lidské povahy to nejlepší i to nejhorší, a tak v intencích evropské klaunské tradice ukazují divákům naddimenzované zlozvyky, parodují klišé všednodenního chování nebo se vysmívají pokřivenosti charakteru. Na Nové scéně uvedou TinCanCompany inscenaci Rybička – poeticky vyprávěný příběh o setkání dvou životních outsiderů – Gerdy, žijící osaměle s akvarijní rybičkou, a Rolfa, podivínského prodavače ze zverimexu.

Oba projekty se uskutečňují za podpory Dánského velvyslanectví v Praze a the Danish Arts Council Committee for Performing Arts.