Pragovka Gallery a The White Room Vás zvou na Korzo Pragovka I (Předvalentýnské korzo), které proběhne online ve čtvrtek 11. 2. 2021 od 18:00. Můžete se těšit na výzkum ve spolupráci s Dusts Institute (program k výstavě Vzducho-prach(y) Adama Hudce), přednášky, setkání s autory výstav nebo také prezentaci projektu Syntetická krajina a další.

 

Předvalentýnskému korzu budou předcházet procházky po Praze s cíleným sběrem vzduchoprachu. Speciálně vyvinuté instrumenty vyvinuté Dusts Institutem pro urbánní evidenci vzduchoprachů využívají nanotkaniny vložené do papírového instrumentu k renderování lokálního znečištění ovzduší. Prostřednictvím akce s využitím high-tech technologií dojde k názorné aplikaci poznatků z tematické vzdělávací procházky, která též poslouží jako konkrétní příklad aktivit Dusts Insitututu, jehož prezentace se stane součástí Korza. Na procházku naváže krátké seznámení s aktivitami Dusts Institutu a představení východisek umělecké tvorby Adama Hudce. Procházku se sběrem vzduchoprachu můžete uskutečnit i vy sami – pokud napíšete na dust.institute@gmail.com zašleme vám poštou set filtrů a mapu, abyste vlastní aktivitou mohli přispět k rozšíření databáze! Filtry budou dostupné také na recepci galerie. Program k výstavě Vzducho-prach(y) je součástí dlouhodobého mezinárodního projektu Vzduchoprachy / Luftpulver ve spolupráci s Dusts Institute, který finančně podpořil grant Fondu Česko-německé budoucnosti a Rakouského kulturního fóra.

 

PROGRAM:

• Procházky po Praze s cíleným sběrem vzduchoprachu. Chcete se sami stát sběrači vzduchoprachu a účastnit se tak výzkumu, který se odehrává v Praze, Vídni a Berlíně? Napište na mail dust.institute@gmail.com, sada na sběr vzduchoprachu vám přijde až domů, nebo si můžete vyzvednout u nás v galerii (samozřejmě ve vší počestnosti přes okénko).

• Přednáška o činnosti Dusts institutu a sběru vzduchoprachů – Adam Hudec, Tomáš Tichomorov / German friendly.

• Představení východisek umělecké tvorby Adama Hudce. (facebook event) 

• Přednáška kurátora Viktora Čecha k výstavě PŮL/POOL. (facebook event

• Setkání s autorkou Martou Fišerovou Cwiklinski ve výstavě Čtvrtý skleník, spojené s vyprávěním o původním charakteru přenášeného místa. Video procházka Myslibořickým parkem s vyprávěním o historii místa a projektu Čtvrtý skleník. (facebook event

• Prezentace projektu Syntetická krajina Jakuba Tajovského a kolektivu Uncool being is melting. Autoři vyvíjí systém Expo_dist, který jim umožňuje přenášení vlastních realizací v přírodě do jiného kontextu.

 

Jakub Tajovský a kolektiv: Syntetická krajina – Uncool being is melting

Jakýmsi zlatým hřebem v dramaturgii pak bude prezentace projektu Syntetická krajina Jakuba Tajovského, Jana Svatoše, Johana Pertla a Ondřeje Bělici. Iniciátor projektu Jakub Tajovský nyní studuje v doktorském programu na FAVU. Ve své práci používá malbu jako nástroj “kreativní technologie”, skrze který se snaží odkrývat nové perspektivy viděného. Jeho obrazy a instalace rozvíjejí iluzivní povahu malby – vztah fyzického a virtuálního. Komisi zaujala možnost jednorázové intervence do prostoru galerie za pomocí projekce speciálních digitálních video-koláží. K tomuto účelu autoři vyvíjí systém Expo_dist, který jim umožňuje přenášení vlastních realizací v přírodě do jiného kontextu. Pro interaktivní zapojení návštěvníků plánují vytvořit geocashingovou mapu, s jejíž pomocí si bude divák moci projít místa některých jejich plenérových realizací. Obě multimediální intervence lze vnímat jako symbolické roztavení hranic mezi kulturním prostředím galerie a divokou krajinou.

 

Všechny výše zmíněné výstavy si můžete prohlédnout ve virtuálních 3D modelech

 

Projekt je finančně podporován Ministerstvem kultury ČR, Hlavním městem Praha, Státním fondem kultury, městskou částí Praha 9, Rakouským kulturním fórem v Praze a Česko-německým fondem kultury.

 

Výstava Vzducho-prach(y) je realizována ve spolupráci s Dusts Institute.

Za půjčku pěstebních stolů k výstavě Čtvrtý skleník děkujeme Zahradnictví Rypáček.