Výstava KOTVY MÁJE / České obchodní domy 1965–1975, jež se poprvé uskutečnila v roce 2011 v pražské Galerii VŠUP, míří tři měsíce po poslední repríze v Olomouci i do Brna. Ve 4AM / Galerii architektury se představí návrhy a realizace patnácti nejvýznamnějších českých obchodních domů z 60. a 70. let 20. století. Kromě těch pražských, které daly výstavě jméno, budou mezi prezentovanými domy i regionální priory z Pardubic, Olomouce či Plzně, stejně jako družstevní a specializované obchodní domy jako byl Don v Hradci Králové. V krátkém průřezu budou na výstavě zastoupeny také slovenské obchodní domy a neuskutečněné návrhy Aleny Šrámkové.

Součástí expozice budou i dvě projekce – první z nich představí komiks Vladimira 518 věnovaný obchodnímu domu Máj, druhá ukáže archivní výkresovou dokumentaci i fotografie, které nebyly zařazeny na výstavní bannery ani do doprovodné publikace. Grafická podoba výstavy, jejímiž autory jsou Ondřej Brom a Michal Sloboda, pomocí drobných komiksových výjevů hravě dekonstruuje dobovou úlohu obchodních domů.

Jedním z cílů projektu KOTVY MÁJE / České obchodní domy 1965–1975, který kromě výstavy zahrnuje i zmíněnou stejnojmennou knihu, je ukázat paletu přístupů k řešení typologické úlohy obchodního domu v tehdejším Československu. Na vybraných objektech lze charakterizovat tendence soudobé architektury a jejich reflexi a rozvíjení v domácích podmínkách. Důležitým aspektem projektu je také průzkum dnešního přístupu k původním architektonickým hodnotám 60. a 70. let. Tato aktivita by měla mimo jiné přispět k pokračování společenské debaty o smyslu ochrany a respektování původních staveb i o významu a možnostech jejich proměn.

Autor výstavy: Petr Klíma

http://www.forum4am.cz
http://www.kotvymaje.cz

_______________

Doprovodný program

úterý 18/9/2012
19.00 Petr Klíma / komentovaná prohlídka výstavy

úterý 2/10/2012
18.00 debata historika architektury Rostislava Šváchy s Růženou Žertovou a Miroslavem Masákem

čtvrtek 4/10/2012
20.00 Mária Topolčanská / bratislavský PRIOR naživo a verejne / přednáška

prednáška a premietanie sprítomnia tajuplnú realitu post-socialistického mesta a v nej pokusy nezávislých skupín architektov, kunsthistorikov a občianskych aktivistov o záchranu architektonického druhu ´obchodný dom´ rozšíreného v 60. rokoch na celom území Československa na príklade unikátneho bratislavského obchodného domu (dnes Tesco), chátrajúceho hotela Kyjev a nimi formovaného verejného priestoru Kamenného námestia (arch. I. Matušík, 1960-73).

otevřeno: út-ne 14-19 hod