Výstava představí krásu a tajemství středověkých rukopisů. Středověk je stále vnímán především jako temné období. Jeho vnímání se ale v posledních letech zásadním způsobem mění, zejména pak ve spojení s výtvarným uměním. Ve středověku vzniklo velké množství uměleckých děl, z nichž se nám bohužel do současnosti dochoval pouhý zlomek. Přesto si z něj můžeme udělat určitou představu o „středním věku“ jako významné etapě lidských dějin a také o životě a myšlení středověkého člověka, i když jsme bohužel v mnoha případech „omezeni“ vrstvou elit, které byla umělecká díla převážně věnována a která tato díla sama nejčastěji objednávala, resp. byla jejich štědrým donátorem.


Výstavní projekt „Krása a tajemství středověkých rukopisů II.“ chce přiblížit středověk „zakódovaný“ do nádherných, často bohatě iluminovaných rukopisů, jež jsou téměř bezednou studnicí, z níž lze čerpat informace o středověku a životě v něm. Bohužel originály jednotlivých manuskriptů jsou uloženy ve speciálních „trezorech“, takže se k nim často nedostanou ani odborníci, kteří se jimi profesně zabývají, a tak se musí spokojit pouze s jejich fotografiemi, digitalizovanými verzemi nebo s jejich uměleckými kopiemi či faksimile.
Několik desítek rukopisů se dočkalo svých faksimile, z nichž většina těch nejkrásnějších a nejkvalitnějších z posledních let je z finančních důvodů pro normálního smrtelníka téměř nedostupná. Během několika posledních desítek let vznikla faksimile i několika rukopisů, jež jsou úzce spjaty s českým prostředím, a nemusí se jednat pouze o jejich český původ, ale převážně byly určeny pro českého panovníka nebo některého vysoce postaveného duchovního či šlechtice.


Výstava postupně představí některé z krásných středověkých manuskriptů, vybrané jako úplná faksimile, jiná v podobě faksimilových listů. Návštěvníci se tak mohou těšit např. na Jenský kodex, Bamberskou apokalypsu, Knihu o lovu Gastona Féba, Žaltář Svatého Ludvíka nebo ukázky z proslulého Codexu Manesse.


Výstava, která představí rukopisy od počátku 11. do druhé poloviny století šestnáctého, je volným pokračováním stejnojmenné expozice, která před dvěma roky přitáhla několik stovek návštěvníků