Postava prezidenta Václava Havla se po roce 1989 objevila v několika komiksových zpracováních. Většinou se jednalo o krátké příběhy, které se spíše satiricky vyjadřovaly k dobové politické scéně, např. Zelený Raul Štěpána Mareše. Lucie Lomová nechala v komiksu Anna chce skočit (Meander, 2007) Václava Havla zachránit hlavní postavu příběhu Annu před mafiány. Slovenský kreslíř Marek Bennett v roce 2011 vytvořil komiks vycházející z textů knihy Rozhovory s Karlem Hvížďalou (Galén 2011). Publikován by měl být i další samostatný sešit Českého století Pavla Kosatíka pod názvem Jak se stal Havel prezidentem.

V roce 2009 vyšel neprodejný komiksový sborník Czechriculum Vitae (Plzeň 2009, pouze v anglickém jazyce). Výběr z komiksových prací studentů Ateliéru ilustrace a médií se specializací na Komiks a ilustraci pro děti připravila Barbora Šalamounová na Ústavu umění a designu (dnes Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara) při Západočeské univerzitě v Plzni. Sborník složený z deseti autorských komiksů představil deset osudů významných Čechů, kteří zasáhli do vývoje české historie. Úvodní komiks Kristýny Chludilové Životopis Václava Havla ve zkratce popisuje Havlův život doslova od kolébky až po jeho veřejné politické vystupování. Dotýká se jeho osobního života, studií, práce, dramatické činnosti, kontaktu se zahraničím i prezidentského úřadu. Autorka vedle svých osobitých kreslířských technik využívá dobových fotografií. Pro textovou část pak odlišné fonty, jež oddělují doprovodnou faktickou část od přímé řeči, citací známých osobností a projevují i odlišné charaktery postav. Ač se jedná o semestrální práci, nese dílo vyzrálý autorský pohled, který využívá všech možností, jež médium komiksu nabízí. Komiks je vystaven ve spolupráci s Ateliérem ilustrace a grafiky při ZPÚ k výročí prezidentovy smrti.    

Kurátory výstavy jsou Tomáš Řepa a Lucie Valdhansová. www.saufenstr.cz

Výstava vznikla za podpory Moravské galerie v Brně a 4AM/Fóra pro architekturu a média, Ministerstva kultury ČR a Města Brna.