Umělecký projekt Očista tematizuje rituál omývání a duševní/duchovní katarze, jenž je zároveň zpochybněn prefabrikovanou podobou objektu k mytí. Jedná se o soubor figurálních soch z mýdlové hmoty, umístěných do umyvadel (v industriálním prostředí Pragovky). Stylizovaná lidská postava se vlivem návštěvníků umývajících si ruce rozplývá a deformuje. Čím více je ohlazována, ve snaze ze sebe dostat všechnu špínu, tím méně ji zůstává. Společnost se očišťuje, ale zákonitě tím něco popírá, mění či dokonce ničí. Návštěvník si symbolicky myje ruce nad současným stavem světa. Důležitým aspektem díla je hmatový prožitek při omývání. Na rozdíl od klasického galerijního přikázání „nesahat“, je zde kontakt se sochou vyžadován. Směle se myjte.

 

Kristýna Kužvartová je absolventkou Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, Ateliér Socha a prostor Jiřího Beránka Západočeské univerzity v Plzni. Ve své tvorbě vychází z klasických sochařských technik, principů land-artu a site-specific instalace.

 

Výstava Očista bude zahájena 15.7. od 18:00 v rámci dalšího letního Dolce Far Niente. Přístupná bude až do 26.8. na ochozu druhého zálivu Pragovky před galeriemi.

 

Prosíme návštěvníky výstavy, aby dodržovali aktuální vládní opatření a případně se byli schopní prokázat negativním testem na Covid-19, průkazem z očkování či potvrzením o prodělání Covid-19 a měli po celou dobu pohybu po areálu nasazený respirátor!

 

Více informací o vernisáži: https://bit.ly/DolceFarNienteOcista