Výstava ve Východočeské galerii připomene jeho životní osudy i architektonický odkaz, který dodnes významně formuje podobu centra Pardubic.

Soubor staveb realizovaných architektem Ladislavem Machoněm (1888 – 1973) v Pardubicích je z hlediska architektonického vývoje početně i kvalitativně zcela výjimečný. Vznikl v období první republiky a výrazně poznamenal podobu centra města. Bilance čtyř velkých veřejných staveb (Ředitelství pošt a telegrafů, Státní reálka, Poštovní a telegrafní úřad a Okresní soud a berní úřady) a jedné soukromé městské realizace (Obchodní a nájemní dům Passage) vyvolává četné otázky, na které se výstava pokusí odpovědět. Vedle otázek úzce spjatých se samotnými stavbami je tu ale i širší okruh otázek – jak byl založen vztah architekta k městu nebo jaký dobový ohlas měly Machoňovy architektonické realizace v regionálním i nadregionálním měřítku, a jaké mají místo v kontextu celého architektova díla. Pardubické stavby navíc, navzdory tomu, že vznikly v poměrně krátkém časovém rozpětí, dokládají vývojový přerod Machoňovy tvorby a dobového slohového rozpětí počínajícího slábnoucími ohlasy kubismu, přes národní dekorativismus a modernou ovlivněný klasicismus až k funkcionalismu.

Vedle realizovaných staveb se v architektově pozůstalosti v NTM nachází poměrně početný soubor prací nerealizovaných, kterým bude ve výstavě věnována samostatná kapitola. Autoři projektu – historici umění Mgr. Vanda Skálová a Doc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D. a archivářka a historička architektury Mgr. Martina Koukalová – si stanovili za cíl na pozadí meziválečného stavebního rozvoje města představit Ladislava Machoně jako významnou a neprávem opomíjenou osobnost české architektury. Výstava Ladislav Machoň a Pardubice byla připravena ve spolupráci s NTM, SOA Pardubice a VČM Pardubice jako součást dlouhodobého cyklu Architektura Pardubic a okolí.