Promítání filmu Lety v rámci našeho cyklu Film a společnost v kinosále Veřejného sálu Hraničář, jako součást doprovodného programu k výstavě BíLá Místa.

 

Po projekci filmu bude následovat debata za účasti autorek Violy Tokárové a Mgr. Renaty Berkyové z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v.i.i. .

 

V roce 2018 odkoupil český stát od společnosti AGPI za téměř 373 milionů velkokapacitní vepřín nacházející se v Letech u Písku na místě, kde byl za války zřízen koncentrační tábor pro Romy, sloužící jako přestupní stanice před transportem do Osvětimi. Částka za odkup dodnes budí emoce, stejně jako téma vztahu české společnosti k Romům. Dokumentární film Lety uvádí do širších souvislostí milníky více jak dvaceti let usilování řady organizací a jednotlivců o to, aby se místo romského holokaustu dočkalo důstojné piety, a seznamuje veřejnost s dosud neznámými skutečnostmi tohoto boje a s jeho hlavními aktéry. Na příběhu romského aktivisty Čeňka Růžičky přibližuje pocity pozůstalých, kteří i ve svobodném režimu museli snášet neochotu obyvatel země a politických představitelů odstranit z místa, kde umírali jejich předci, páchnoucí prasečák. Ten se tak stal symbolem české neschopnosti vyrovnat se s vlastní vinou na genocidě Romů. (Kinopilotu.cz)

 

Lety / film a společnost

8. 10. v 20.30 hodin

Veřejný sál Hraničář