Libor Krejcar – Skelety ve zdi / Torza paměti

6.5. 2015 – 13. 6. 2015
otevřeno út – pá: 14 – 18 hodin

 

   Na výstavě „Skelety ve zdi / Torza paměti“ pracuje výtvarník Libor Krejcar s tématikou paměti, časovosti vlastní umělecké tvorby. Pardubice jsou spojeny s jeho prvními uměleckými kroky. Konala se zde Krejcarova první veřejná výstava. V první polovině osmdesátých let zde vytvořil jednu ze svých raných plastik Pantherií, kterým se věnuje dodnes.

S tímto pocitem, vzpomínkou na zrod své umělecké činnosti se zabývá v současné výstavě, na které je sice přítomno mnoho jeho výtvarných děl z posledních třiceti let, nedá se ale říci, že by šlo o retrospektivu. Jako ústřední téma je zde představena jedna z prvních kočičích plastik, Krejcarových madon, a jejích nejrůznějších pozdějších variací.

Dokonalost tvaru a zpracování, která vždy umocňovala auru plastik, jež působily jako monumentální symboly, je ale v Krejcarově instalaci nabourána vystavenými zlomky, úštěpky, stopami minulosti z jeho ateliéru, které díky své fragmentárnosti odkazují na střepovitost paměti. Instalace v prostorách syrového, ale zároveň poetického gotického sklepa navíc umocňuje pocit pomíjivosti materiálu, jež je v naprostém souladu s duchovní orientací autorovy tvorby.

 

Marianna Placáková