Výstava je veřejnosti přístupná vždy od úterý do čtvrtka mezi 16:00 a 18:00.

 

Výběr z grafické tvorby mladé slovenské umělkyně Lívie Mezovské obrací naši pozornost k drobným obyčejným věcem – opadaným okvětním lístkům, darovaným květinám, nalezeným zátiším. „Veľkú časť tvoria série grafík, ktoré sa tematicky venujú kvetom/rastlinám, ktoré som dostala ako dar, alebo okolo ktorých som chodila v baráku na schodisku. Svojím spôsobom sú to malé zátišia – natura morta, ktoré sa snažím tým, že pre mňa osobne niečo znamenajú, sú pre mňa dôležité, zachytiť v čase, častokrát, polčase rozpadu,“ říká sama autorka.

 

Těmto „nijak zvláštním“ předmětům věnuje Lívia Mezovská prostor celého grafického listu. Jednotlivé listy nám mohou připomenout stránky ze starých atlasů přírodnin. V pojetí umělkyně však nejde o pouhé studie květů nebo kamenů. Přisuzuje jim osobní hodnotu, podpořenou svébytnou jemnou barevností odlišnou od reality, abstrahováním tvarů, jež se vzdalují své předloze a naopak se stávají otiskem vzpomínky, uložených příběhů navázaných k předmětu a vyvolaných pocitů.

 

Lívia Mezovská (*1985, Piešťany) je absolventkou Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, má za sebou několik skupinových i sólových výstav. Ve své volné tvorbě se v poslední době věnuje tvorbě grafik tvořených technikou sítotisku či risografie.

 

www.liviamezovska.sk