fotodokumentace výstavy, Magdaléna Kašparová/16777216.cz, @ScreenSaverGallery

S nadčasovým tématem rozporuplnosti a tekutosti časového plynutí v souvislosti s digitálními technologiemi pracuje umělkyně Magdaléna Kašparová hned ve dvou polohách. Jednak v poloze archeologického zkoumání vlastního života (Osobní Archeologie, Storytime), kde se prostřednictvím nutně nedokonalých digitálních záznamů, jakýchsi haptických uzlů, vracíme na časové ose do minulosti, kde tušíme kroužit klíčové vzpomínky z Magdalénina života, jako můry kolem světelného zdroje. Druhou polohou (z jejíž série Ambient je také její příspěvek do ScreenSaverGallery, web s názvem 1677216.cz), je prozkoumávání časové změny odehrávající se naopak na co nejkratším časovém úseku a tentokrát zcela bez osobní roviny. 

 

Práce s názvem 1677216.cz je webová stránka, která generuje barvu podle konkrétní vteřiny v roce. Protože rok má 31 milionů vteřin a barev v RGB spektru je 16,7 milionů, barva se na její webové stránce mění každých 1,88 sekund. A i když je hodnota barvy matematicky stejná na každém zařízení na kterém se webová stránka otevře, ve výsledku stejná být nemůže v důsledku technologických odchylek a různé kalibrace obrazovek. Barvy v prostoru spektra Kašparová skládala za účelem jednorozmerného řazení podle Hilbertovy křivky, barevný pohyb na obrazovkách je tedy téměř neznatelný.

 

Výstava probíhá ve spořiči obrazovky na vašem počítači po nainstalování programu, který stáhnete na screensaver.metazoa.org/get/. Více informací zde. Chod a program ScreenSavergallery si v současné době hradí autoři galerie sami, pokud chcete jakkoli přispět k chodu galerie, kontaktujte nás na info@metazoa.org.