Magic Carpets 2019: kompilace skutečností

Kampus Hybernská, Jedna dva tři gallery Petrohradská, Kasárna Karlín, (A)VOID Floating gallery 

Jaký druh reciprocity je charakteristický pro vztah mezi veřejným a soukromým? Jakým způsobem prostor formuje denní rituály jeho uživatelů? Jakou roli plní umění ve veřejném prostoru? Jak vznikají monumenty a manifestace kolektivní paměti? Druhý ročník Magic Carpets v Praze je koncipován jako série menších výstav a akcí, které souběžně proběhnou na čtyřech místech v Praze.  Cílem projektu je vtáhnout do uměleckého dění obyvatele vybraných lokalit a společně s nimi se pokusit odpovědět si na otázky podob a využívání veřejného i osobního prostoru.
Zahájení letošního ročníku projektu se uskuteční 24. května od 19:00 ​ v Kampusu Hybernská​. První ze série výstav KOMPILACE SKUTEČNOSTÍ představí práce​ Jolany Havelkové​, Terezy Bonaventurové​, studijní projekt Ateliéru Intermédií FAVU VUT​ a společný projekt Michala Kindernaye a Deany Kolenčíkové​. V průběhu večera proběhne performance ​String Figures Dariny Alster, jejímiž hosty jsou David Josef Merta a Gertie Adelaido. V den ukončení výstavy 3. června od 17:30 proběhne komentovaná prohlídka s umělci a kurátorkou Elis Unique.

V Kasár​nách ​Karlín​ se 29. května od 19:00 ​ slavnostně otevře výstava Milana Mikuláštíka a letošního rezidenta Magic Carpets audiovizuálního umělce Benjamina Tomasiho KOMPILACE SKUTEČNOSTÍ VOL. III. Výstavní projekt bude reflektovat rozhraní a vzájemnou reciprocitu osobního a veřejného světa, intimního a sdíleného prostoru. Autoři společně koncipují prostor kasárenského bazénu jako místně-specifický environmentsestávající z instalací, které se významově a smyslově navzájem doplňují a evokujících datovou lázeň. Instalace použije architektonických, zvukových a interaktivních prvků, aby návštěvníka přenesla do oázy relaxace a ničím nerušeným pohodlím, zatímco bude letmo pojednávat ​ žhavé politické a společenské otázky. V průběhu dernisáže výstavy 6. června proběhne interaktivní performance vídeňské tanečnice a choreografky Claudie Tomasi.

Ve vršovické Jedna dva tři gallery přivítáme 30. května od 18:00 Mothers Artlovers Magical camp​. V rámci projektu Magic Carpets 2019 kempují Mothers Artlovers v galerii, kde během týdne vytvoří generativní instalaci z nánosu společně stráveného času se svými dětmi a hosty. Základem instalace je kolotoč, který bude nabývat stále magičtějších podob. Autorkou koncepce je ​ Darina Alster​a instalace ​ Hana Hillerová​.

Podrobnosti na www.magiccarpets.cz