Steina Vašulka, z archivu Vašulka Kitchen Brno

V přednášce pro Vašulka Kitchen Brno se islandská teoretička současného umění Margrét Elísabet Ólafsdóttir zaměří na dílo Steiny Vašulka především v kontextu jejího sepětí s islandskou uměleckou scénou.

  

První část přednášky bude věnována tvorbě Steiny i Woodyho Vašulkových ve Spojených státech Amerických v 70. a 80. letech minulého století, kdy Vašulkovi začali experimentovat s videem a Steina uspořádala na Islandu svou první výstavu (1984). Druhá část se zaměří na recepci Steinina díla na Islandu v 90. letech a její působnost a rostoucí vliv na tamní umělecké scéně: Ten mimo jiné vedl k založení Vasulka Chamber v Národní galerii na Islandu, uměleckého prostoru, který si podobně jako brněnská Vašulka Kitchen klade cíl uchovávat a rozvíjet odkaz Vašulkových.

⠀⠀ 

Margrét Elísabet Ólafsdóttir je profesorkou teorie umění na islandské Univerzitě výtvarných umění v Reykjavíku a docentkou výtvarné výchovy na Univerzitě Akureyri. Kurátorovala výstavy jako Video Art in Iceland from 1975–1990 v Reykjavik Art Museum (2013), Digital Dynamics – Art’s New Representation (online na artzine.is, 2020) nebo samostatné výstavy letošního rezidenta Vašulka Kitchen Haraldura Karlssona v Reykjanesbaer Art Museum (2020). Svými texty přispěla do knihy Digital Dynamics in Nordic Contemporary Art (2019) a do nově připravované knihy A Cultural History of the Avant-Garde in the Nordic Countries 1975–2000 (2022).

⠀ 

Přednáška v angličtině se koná ve studiu Domu umění města Brna. Událost je pořádána při příležitosti 50. výročí založení The Kitchen v New Yorku v roce 1971. 

 

Za finanční podporu děkujeme Statutárnímu městu Brnu a Ministerstvu kultury České republiky.