Mariam Elnozahy: Open Society pro koho? Neoliberalismus a ekonomické podmínky umělecké produkce na Blízkém Východě a v bývalém východním bloku.

Jak se projevuje vztah mezi soukromými nadacemi a postkoloniálními “vývojovými ekonomikami” při spolupráci mezi nezávislou uměleckou scénou a nadnárodními soukromými donory? Přednáška se zaměří na historii a logiku fungování nadace Open Society Foundation na Blízkém Východě a v bývalém východním bloku. Soustředí se na srovnání dopadu neviditelné síly financování v obou regionech s cílem nalézt alternativní prostor pro uměleckou produkci budoucnosti. Jak můžeme osvobodit naše nezávislé umělecké scény od těchto historicky zatížených podmínek? Můžeme dekonstruovat zavedené koncepty “občanské společnosti” (civil society) a představit si pluralitu autonomních kulturních ekonomií?

 

Mariam Elnozahy je kurátorka, archivářka a publicistka působící v Townhouse Gallery v Káhiře. Zajímá se o kritické, komunitní projekty a kurátorovala výstavy v Káhiře, Džiddě (Saudská Arábie) a Londýně. Svými texty přispívá na Hyperallergic a MadaMasr. Poslední měsíc strávila na rezidenci organizované Zamkem Ujazdowsky a Warszawa Biennale.