Výstava July 32 mladé fotografky Mariji Mandić (*1990, Srbsko) představuje vybrané fotografie ze stejnojmenného cyklu. Samotný imaginativní název odkazuje k zápletce znovu vyvolávání dávných vzpomínek v aktuálním časoprostoru a atakuje představu o možnosti věrného zpětného zachycení již uplynulých událostí. Paměť člověka i krajina se mění vlivem času. Neexistující datum v kalendáři vypráví o touze hmotného vizuálního zpřítomňování vzpomínek.

 

Dílo prezentované v Galerii 2 tvoří dvě části. První část reprezentuje sken staršího osobního dokumentu s nápisem „Místo pro fotografii“, kde si uvědomujeme historii, ale chybí nám zde určitá reprezentace – konkrétní obraz, který by nahradil poetický nápis.

 

Impulsem pro vznik druhé části díla byl autorčin zájem o rodinnou historii. Marija Mandić pracovala s rodinným fotoarchivem a s vyprávěním prarodičů. Se zájmem naslouchala jejich příběhům o rodném a dnes vzdáleném kraji, který opustili. Vzpomínky zaznamenala do krátkých popisných textů, které jí následně sloužily jako návod pro nalezení a vizuální zpodobnění upomínaných míst v bývalé Jugoslávii. Vydala se na místa v Chorvatsku, Bosně, Černé Hoře a Kosovu.

 

Kurátorka/Curator: Adéla Máchová

Grafický design/Graphic design: Adéla Bierbaumer

 

Bližší informace o autorce a její výstavě v Domě umění naleznete na webových stránkách galerie –> https://duul.cz/marija-mandic-july-32/ 

 

Výstava bude prozatím přístupná skrze okna Galerie 2. / The exhibition will be accessible through the Gallery 2 windows.

 

Podrobnější informace týkající se otevření výstavních prostor veřejnosti vám přineseme s ohledem na vývoj epidemiologické situace budoucích dní.