Markéta Hlinovská patří mezi nejvýraznější absolventy ateliéru Grafika I, prof. Jiřího Lindovského na pražské AVU. Je sice absolventkou grafického ateliéru, její práce mají však od počátku experimentální a přesahující charakter. Ten má svůj předpoklad v dalších důležitých osudových zájmech autorky, mezi které patří především literatura a divadlo. Narativní charakter její tvorby, hledání příběhu, jež se do tvorby přirozeně integruje, se tu propojuje se způsoby inscenace a prostorové dramatizace.

 

Nachází vhodný výraz v médiu instalace, v němž si však stále udržuje výrazovou prioritu kresba a její mechanická reprodukce, tedy grafický způsob množení motivu (série, opakování) využívající jak otisk tak také samotnou matrici. Autorka se tak pohybuje v mediálním rozhraní, které umožňuje oscilaci mezi plochou a prostorem; stejně tak i využívání celého výstavního prostoru včetně rohů a koutů, které jsou pro výstavní účely zpravidla nevyužitelné. To skýtá autorce možnost pracovat s nečekanými, překvapujícími momenty instalace a zároveň rozehrát její celkovou dramatizaci přímo na míru galerie.

 

Markéta Hlinovská (*1978, Praha) absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 2006–2007 studijně pobývala na École Nationale Supérieure d’ Art v Dijonu. V roce 2008 obdržela zvláštní cenu národního kola soutěže Henkel CEE Art Award za kresbu (Shortlist nejlepších děl). V témže roce obdržela také Cenu rektora AVU za nejlepší diplomovou práci. V roce 2017 vycestovala na rezidenční pobyt v AXÉNE07, Otawa v Kanadě. Pravidelně vystavuje od roku 2007.

 

Mezi důležité projekty, které zařadily dílo autorky do kontextu současného českého umění lze jmenovat např. Intercity: Berlin – Praha (Výstavní síň Mánes, Praha 2007; Saarländische Galerie, Palast am Festungsgraben – Unter den Linden Strasse, Berlin 2008), Cargo (České centrum, Sofie), Černobílé zlaté město 09 (Topičův salon, Praha 2009–2010), Fundamenty & Sedimenty. Vzpoura hraček 2011 (GHMP – Městská knihovna, 2011), Nulla dies sine linea (Galerie E. Filly, Ústní n. Labem, 2014) nebo Expozice (Letohrádek Ostrov, Ostrov n. Ohří). Naposledy jsme se mohli setkat s jejími pracemi na samostatných výstavách Srst ve městě (GHMP, Praha 2018) a Helium II (Galerie Havelka, Praha 2018), CO2 (Galerie Vyšehrad, Praha 2019) nebo na 26. ročníku festivalu současného umění 4 × 4 Dny v pohybu (Praha, 2021).

 

kurátor: Petr Vaňous