Jak se zvířata a jejich práva objevují v komiksu? Daří se zvířatům v realitě komiksu lépe než ve světě velkochovů a nerovných vztahů? A jak může být komiks efektivním nástrojem jak vyprávět jiné příběhy o našem vztahu k více než lidskému světu? Přijďte na přednášku a workshop do Kafkárny – bývalého sochařského ateliéru Bohumila Kafky v pražských Střešovicích. Zaměříme se na to, jak skrze komiks vyprávět jiné příběhy mezidruhových vztahů.

 

15:30–17:30 Workshop pro děti s Toy_Box

Dá se komiksem a uměním pomáhat zvířatům? Ptá se výtvarnice a komiksová autorka Toy_Box, která má s takovou tvorbou bohaté zkušenosti – je autorkou série veganských obrazů, komiksů s problematikou práv zvířat, spolupracovala s útulky i se záchranářskou organizací, která pomáhala v Austrálii tamní přírodě po vlně požárů. Spolupracovala také s českými ochranáři a zachránila a osvojila si několik psů z útulku. V první části workshopu bude Toy_Box mluvit o svém aktivismu a tvorbě, v druhé části budete mít možnost komiks tvořit s ní.

 

Toy_Box je výtvarnice, která se věnuje širokému poli výtvarných vyjádření od komiksu, ilustrací a tvorby autorských knih až po volnou malbu. 

 

17:00 Martin Tománek: Zvířata a jejich práva v komiksu

Žánr komiksu byl vždy okrajové médium, ale o co byl více stranou vysokého umění, o to byl vnitřně svobodnější. V rámci média komiksu existuje mnoho přístupů a způsobů jak vyprávět vztah člověka se zvířaty. Martin Tománek představí vybraná komiksová díla, která se zabývají právy zvířat, stejně jako některé zarážející příklady, které jsou kontroverzní nebo potvrzují status quo.

 

Před studiem sociální pedagogiky pracoval Martin Tománek na jatkách. V současnosti se věnuje kritické pedagogice v projektu Futuropolis. Komiksu se věnuje jako publicista na stránkách kulturního časopisu Lógr.

 

Více informací zde.