Maryam Mohammadi – V mých očích
16/2 – 1/4 2017

Kurátor: Adéla Machová

Maryam Mohammadi se věnuje dokumentární a inscenované fotografii již od svých studií na Teheránské univerzitě umění a svá díla prezentuje nejen v Íránu, ale i po celé Evropě. Od roku 2009 žije a pracuje v rakouském Grazu, kde jí byla udělena cena města Art Funds Prize. Od roku 2015 je členkou Rady žen města Grazu. Maryam Mohammadi studuje od roku 2010 doktorský obor Vizuální komunikace na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a tato výstava v Domě umění Ústí nad Labem je součástí jejího disertačního projektu.

Ve své tvorbě se Maryam Mohammadi zaměřuje na to, jak společenské klima, náboženství a politické poměry ovlivňují ženu na lokální i globální úrovni. Zajímá ji také, jak tyto podmínky určují život a identitu ženy. Příležitostně využívá vlastního portrétu jako objektu pro ilustrace procesu socializace žen v různých společenských systémech.

Výstava Maryam Mohammadi „V mých očích“ představuje dva fotografické cykly. Dílo Toto – není- moje ID!“ tematizuje konsternaci z vlastní identity, která velmi často doprovází proces socializace imigrantů v novém prostředí. Projekt se postupně vyvíjel na základě autorčiny osobní zkušenosti integrace do středoevropské společnosti. Fotografický cyklus vypovídá o zkoumání, představování a identifikování nových pozic a situací v rámci poznávání určitého sociokulturního prostředí. Projekt se pomocí imitace snaží představit sociální role a vystihnout kulturní aspekty dané společnosti. Poukazuje tím na touhu jedince integrovat se pomocí dominantních kulturních vizuálních prvků. Stát se jedním z davu a být stejný, jako jsou ti kolem. Tyto pokusy se však často stávají spíše nechtěnou karikaturou většinové společnosti a snaha „zapadnout“ se tak míjí účinkem.

Pod názvem „Talisman“ se skrývá cyklus inscenovaných fotografií, v nichž se autorka pozastavuje nad úlohou a postavením ženy v symbolickém i významovém vztahu k ikonám a posvátným předmětům, kterým je přisuzována moc chránit lidský život. Ve většině kultur jsou to právě ženy, které po talismanech touží a používají je jako symbolické ochránce štěstí, zdraví, majetku a dalších stránek našeho života. Síla a moc talismanu je pak předurčována tradicí či vírou, která se v různých kulturách výrazně liší. Zvlášť podstatnou roli pak hraje především tam, kde má náboženství či společenský řád možnost definovat jedinci nejen role společenské, ale i ty, které jsou bytostně spjaty se soukromým životem. V zobrazených talismanech se tak najednou střetává objekt, jenž je třeba chránit, se subjektem, který se jeho ochranu snaží zajistit. 

Dům umění Ústí nad Labem
galerie 2

Kontakt: Adéla Machová, +420 601 385 504, adela.machova@ujep.cz

Dům umění Ústí nad Labem
Fakulty umění a designu
Univerzity Jana Evangelisty Purkyně
Klíšská 1101/129a, 400 01 Ústí nad Labem

Otevřeno: ÚT – SO 10–18 hodin / vstup zdarma
www.duul.cz
www.maryammohammadi.at