Letošní ročník festivalu Meeting Brno se zaměřuje na bilanci stoleté historie novodobého česko/slovenského státu a spolu s tím i na zhodnocení milníků, které výrazně ovlivnily jeho směřování. Nahlédneme léta 1918, 1938, 1948, 1968 a 1989, která znamenala prosazení, nebo naopak otřes či potlačení demokratických hodnot. S nástupem totalit pak nevyhnutelně nastával odliv elit, které v nesvobodném prostředí nemohly vykonávat svou činnost, pokud ho vůbec přežily.

Připomeneme si některé z výrazných brněnských, potažmo moravských osobností, které musely kvůli proměně politické situace v nacistickou či komunistickou diktaturu hledat domov v cizině. V ní také zanechaly plody své práce, z nichž bychom se za jiných okolností mohli těšit my. Při ohlédnutí za uplynulým stoletím se tak ptáme: O co jsme se neohlídáním vlastní svobody a odchodem těchto lidí ochudili? Jak vnímají sami emigranti svůj životní osud? Co pro ně znamenal rok 1989, jaké byly jejich návraty a jak vidí naši zemi dnes?

MEETING BRNO se koná každoročně na konci května a nabízí platformu pro setkání zástupců různých názorů, kultur a náboženství. Jeho program sestává z diskusních fór s inspirativními hosty a množství uměleckých vystoupení, která rozvíjejí hlavní festivalové téma.

www.meetingbrno.cz/