Městem posedlí / Stuck on the City
Ilegální umění v legálním světě / Illegal art in the legal world.
Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna
10. 10. 2012 – 13. 1. 2013
AKAY / BATES / BIOR / BRAD DOWNEY / DELTA / EPOS 257 / HONET /HORFE / HOW´N´NOSM / M-CITY / MASKER / OBIC / PASTA ONER / POET 73 / POINT / REBEL INK / SMASH137 / SPINO / SWOON / TRON / XDOG/ ZEDZ
——————————————————————————————————-

Mezinárodní výstava graffiti a street artu představí tvorbu více než dvaadvaceti autorů, kteří pocházejí ze všech koutů světa. Každý z nich se vyjadřuje jiným způsobem, má jiné priority i zkušenosti, ale jedno je spojuje – město, které pro ně představuje inspiraci, ateliér, plátno i výstavní síň zároveň. Také výtvarnému projevu, kterým se zabývají, se říká různě – graffiti, street art, street deco, urban art…Přestože má dodnes nálepku vandalismu a jeho provozování v čisté formě je skoro všude trestné, stalo se za několik desetiletí od svého vzniku globální záležitostí. Najdete ho v ulicích všech větších i menších měst na světě, včetně zemí, kde vládnou diktatury. Už proto je dobré brát ho vážně. Pak také proto, že jeho obliba neklesá, spíš naopak.

Po několika menších projektech a velkém mezinárodním festivale se Praha dočkala i první reprezentativní výstavy graffiti a street artu. I když nezasvěcenému člověku jména autorů – přezdívky asi moc neřeknou, všichni patří k tomu nejlepšímu, co mohou jednotlivé komunity nabídnout. Jsou tady práce ortodoxních sprejerů (writerů) i těch, kteří dávno překonali formální a tematické omezení svého podpisu (tagu) a vyjadřují se naprosto svobodně.