Galerie Cella a Hovorny, Opava

Vernisáž: 12.12. 2018 v 18 hodin
Výstava potrvá do 18.1. 2019

Výstavu uvede Martin Klimeš, kurátor výstavy

Otevřeno: Po – Pá, 9-11 a 12-16 hod.
Pořadatel: Bludný kámen, www.bludnykamen.cz
Podpora: Ministerstvo kultury ČR

Michael Delia je tvůrce pracující mezi žánry, pohybuje se především mezi vizuálním uměním a hudbou, zvukem. Narodil se v roce 1963 v New Jersey, v současnosti žije v New Jersey a v Praze. V New Yorku v roce 1987 absolvoval magisterské studium umění v oboru sochařství na School of Visual arts pod vedením Williama Tuckera, Willa Insleyho a Mary Miss. 

Po studiích zůstal v New Yorku, zajímal se o významové působení nalezených předmětů, inspiroval se minimalismem ale i africkým uměním. V tomto tvůrčím období se setkává se scénou nové hudby kolem dnes už legendárního klubu Knitting Factory a mnoha dalších inspirujících míst. To jej přivedlo ke zkoumání zvuku. Po domácku vyrábí vlastní hudební nástroje, realizuje zvukové instalace, koná drobné intervence do přírodního prostředí, počítá s aktivním zapojením recipienta do dějů, které předpřipravil. Kromě zvuku bývá častým Deliovým uměleckým prostředkem a tématem světlo, které podobně jako zvuk vystupuje v iniciační roli archetypálních procesů.

Jeho díla mají v sobě aspekt šamanských rituálů, vracejí člověka ke ztracené jednotě přírody a lidské mysli, počítají s momentem odzbrojujícího překvapení, s prvkem dobrodružné hry a dětské zaujatosti. Michael Delia se pohybuje na hranici improvizace, náhody, nechává svá díla volně se odvíjet v přírodě, mezi lidmi, na straně druhé jim dává pevný počáteční tvar a jasný významový a prostorový kontext.

Poprvé do Československa přijel v roce 1992 a účastnil se sympozia Hermit v klášteře Plasy. Pobyt v tomto magickém místě a setkání s řadou podobně laděných umělců mělo na Deliu velký vliv. Praha a Česko se Michaelovi staly druhým místem k životu, našel zde dlouhou řadu spolupracovníků v oboru vizuáoním i hudebně-zvukovém. Své projekty, instalace, objekty a performance představil na velkém množství fór v Evropě a Spojených státech.

V Galerii Cella představí Michael Delia původní zvukově-světelnou instalaci připravenou na míru výstavních prostor. Naváže na výstavní projekt Galerie Cella „Vlnové délky“ zabývající se zvukem a světlem v prostoru galerie i v prostoru veřejném.