Bez názvu 38, 2018, tempera, tužka – grafit, guma, 76 × 56 CM

Specifické prožívaní prostoru, jeho vztahů, záznamy každodennosti viděny v poeticko-technicistní vizuální redukci, se vytrvale objevují nejen ve Škodových fotografiích, autorských knihách a denících. V abstrahovanější formě a vyšší výtvarné čistotě jsou materializovány do různých typů grafitových kreseb. Po letech se jako bytostný sochař vrací také k trojrozměrným dílům v podobě černých kubických objektů. Škodova tvorba, i když vizuálně ztišená a obsahově subtilní, má charakter, který vypovídá o snaze zjevit podobu neviditelné, složité a smyslovou percepci transcendující lidské zkušenosti.

Kurátorka: Silvia L. Čúzyová

 

Michal Škoda (1962) se během svých uměleckých aktivit postupně věnuje sochařství, malbě, instalacím a v poslední době především kresbě, autorským knihám a objektům. Výraznou součástí jeho práce jsou příležitostně se vynořující místně specifické intervence. Jako svoji doposud nejzásadnější realizaci považuje zrcadlový objekt v rámci „Postní intervence” v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze (2015). Vedle své autorské tvorby pracuje Michal Škoda od roku 1998 jako hlavní kurátor Galerie současného umění a architektury – Domu umění města České Budějovice, která se za dobu jeho působení stala prestižní institucí s výrazným mezinárodním přesahem. V roce 2016 získal pro tuto instituci Čestné uznání ceny Architekt roku a v roce 2017 cenu za „Výjimečný počin“ v rámci České ceny za architekturu. Má za sebou dlouhou řadu výstav doma i v zahraničí a je zastoupen v mnoha soukromých i veřejných sbírkách.

 

Mgr. Silvia L. Čúzyová, PhD. je slovenská kurátorka výstav současného umění a designu. Jako historička umění se věnuje historiografii dějin umění a kritiky výtvarného umění (hlavně v dekádách 40., 60., 90. let dvacátého století). Magisterské studium ukončila v oboru Dějiny umění a kultury na FF Trnavské univerzity v Trnavě (prof. Milan Hamada); doktorandské studium absolvovala na Katedře dějin umění a architektury Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (prof. Marián Zervan). Zde také několik let působila jako ředitelka Galérie Medium a následně jako výzkumný pracovník v Centru výzkumu VŠVU. Aktuálně přednáší dějiny umění na Trnavské univerzitě v Trnavě, což doplňuje dobrodružstvím ducha jako nezávislá kurátorka a recenzentka.