Zahrada, 1979, olej, plátno, 100 × 87 cm

Na předposlední výstavě letošního roku představuje Galerie Petr Novotný malby Miloše Šejna. Je to jeho první představení v této galerii.

  

Miloš Šejn (*1947, Jablonec nad Nisou) v roce 1975 absolvoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (výtvarná výchova, dějiny umění a estetika). V roce 1976 získal doktorát filozofie, v roce 1991 byl jmenován profesorem malířství. V letech 1990–2011 působil jako vedoucí pedagog intermediálního ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze a jako hostující pedagog na Akademiích v Aix-en-Provance, Carraře, Haagu, Ljubljani, Stuttgartu a Vídni. V současnosti přednáší na Art & Design Institutu v Praze. Od svých pěti let žije v Jičíně.

  

Výstava Rokle a Zahrady představuje autorovo rané malířské dílo, obrazy od poloviny 70. let do počátku 80. let. Jsou to obrazy krajin, ať už přírody člověkem nedotčené či krajiny lidmi kultivované. Plátna tvoří větší celky, znázorňující často stejná místa v různé denní či roční době, v různě pojaté barevnosti, jsou to zejména témata roklí, dolů, rybníků, skal a zahrad. Obrazy jsou malované většinou přímo v plenéru, a to hlavně v okolí malířova bydliště Jičína, ale i jinde. Tyto olejomalby nebyly od 80. let samostatně vystavené, a pro mnohé tak budou jistě příjemným překvapením.

  

Miloš Šejn se na této výstavě představuje jako malíř, působí však často i jako fotograf, konceptuální umělec, performer, který svou práci vždy nějakým způsobem vztahuje k přírodě. Jsme rádi, že můžeme upozornit i na tuto ranou fázi jeho tvorby, doposud nepříliš známou, nicméně velmi pozoruhodnou.