Motýli v ghettu nežijí je dlouhodobý výzkumný, vzdělávací, publikační a výstavní projekt, který vytvořil a vede kurátor Jan Van Woensel. Od roku 2019 se studenti Ateliéru Fotografie z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara každoročně věnují semestrální introspektivní reflexi a kritickému studiu klíčových momentů druhé světové války. Každý ročník přináší nová témata, kterým se studenti věnují s podporou kurátora Van Woensela a českých i zahraničních historiků.

  

Výstava Motýli v ghettu nežijí – Operace Anthropoid připomíná 80. výročí hned několika významných událostí současně: pokusu o atentát na Reinhard Heydricha a jeho následné smrti, zničení Lidic a Ležáků, a posledních bojů československých vojáků v kryptě pražského kostela sv. Cyrila a Metoděje. V průběhu roku 2022 se výstava přesune také do izraelského Tel Avivu.

  

Třetí pokračování projektu Motýli v ghettu nežijí se zabývá atentátem na Reinharda Heydricha, který 27. května 1942 v Praze provedli parašutisté československé exilové vlády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Podle krycího jména této vojenské akce – operace Anthropoid – byl zvolen i název celého třetího ročníku. Ten byl zahájen 30. září 2021 konferencí, na níž diskutovali německý historik Robert Gerwarth, historička a badatelka Radka Šustrová, Jana Raila Hlavsová z Národního památníku hrdinů heydrichiády a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Zapojení studenti ateliéru Fotografie se zúčastnili exkurze do Lidic s odborným výkladem, a poté se individuálně věnovali studiu událostí, které jsou mezinárodně známé jako hrdinský čin následovaný nesmírnou tragédií, a které vedly k uznání tehdy rozbitého Československa.