Připomínková výstava Motýli v ghettu nežijí představuje 27 statečných obětí prostřednictvím původních uměleckých děl, které vytvořili studenti ateliéru Užitá fotografie Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výstava probíhá současně v Galerii Ladislava Sutnara a ve Staré synagoze v centru Plzně.

 

Výstava „Motýli v ghettu nežijí” má být místem setkání pro pokojnou připomínku památky všech obětí druhé světové války a vyzývá k toleranci, míru a bratrství v dnešním politicky napjatém světě.

 

Výstava připomíná tyto konkrétní oběti holocaustu: Hanička Bradyová, Jakob Edelstein, Pavel Friedmann, Bedřich Fritta, Petr Ginz, Pavel Haas, Karel Hartmann, Oskar Hekš, Camill Hoffmann, Ottla Kafka, Franz Peter Kien, Gideon Klein, Margita Koretzová, Hans Krása, Egon Ledeč, Fritz Löhner-Beda, František Mořic Nágl, Ludwig Pollak, Grete Reiner, Rafael Schächter, Malva Schalek, Adolf Strauss, Robert Stricker, Viktor Ullmann, Ilse Weber, Fritz Weiss, Rudolf Wels.

 

V pondělí 27. ledna 2020, právě v den 75. výročí osvobození tábora v Osvětimi-Březince, se ve Staré synagoze v Plzni uskuteční od 19:00 hodin mimořádná akce, na které vystoupí oceňovaný houslista Marek Pavelec a básně Pavla Friedmanna (1921 – 1944) přednese Jaroslav Achab Haidler významný český herec, překladatel, fotograf a bývalý ředitel ústeckého Činoherního studia. Na akci je nutná rezervace předem na mailu jwoensel@fdu.zcu.cz