Interaktivní výstava Na film! nabídne již od 4. června ochutnávku z Národního filmového muzea, které může u nás již velmi brzy existovat a to díky iniciativě studentů Katedry filmových studií FF UK. Návštěvníci výstavy budou moci nahlédnout do tajů filmového zákulisí, objevit kouzlo filmového obrazu, zvuků i ruchů a poznávat osudy a filmy českých tvůrců, kteří odešli do exilu. Expozici rozmístěnou ve třech podlažích Musea Montanelli doprovodí cykly přednášek a diskuzí, filmové workshopy, speciální komentované prohlídky a programy pro školy. Kompletní program bude zveřejněn již brzy na webových stránkách nafilm.org

Projekt NaFilM, za kterým stojí studenti Katedry filmových studií FF UK, si získal přízeň významných českých filmových profesionálů. Jiří Menzel a Olga Sommerová svou podporu vyjádřili již v rámci crowdfundigové kampaně, která umožnila vznik výstavy Na film!. Také režisér Jan Hřebejk souhlasí, že u nás Národní filmové muzeum rozhodně chybí a této iniciativě studentů věří. „Film si muzeum určitě zaslouží. Jednak ho lidi mají rádi, jednak film za těch sto let, nebo víc než sto let ovlivňuje život. A lidi se k němu rádi vrací. Já myslím, že to muzeum je důležité, protože film má svoji krásnou historii a propojuje lidi jak do šířky, tak po generacích. A proto si zaslouží muzeum,“ říká v novém videu k projektu režisér Jan Hřebejk.

Výstava Na film! věnovaná století vývoje české kinematografie je spolufinancována prostřednictvím jedné z nejúspěšnějších kampaní v historii českého crowdfundingu, během které bylo vybráno více než 200 000Kč. Výstava si dává si za cíl posloužit také jako platforma otevřená nápadům a připomínkám, které inspirují a dotvoří finální podobu návrhu budoucího filmového muzea. „Věříme, že výstava Na film! je teprve začátek, taková první vlaštovka, a že Národní filmové muzeum během následujících pár let opravdu bude stát. Na výstavě představíme jen zlomek toho, co by podle nás mohlo filmové muzeum jednou nabídnout – věříme, že by to mělo být živé centrum filmu, které by ukázalo, že se na film nemusí chodit jen do kina, ale že i film v muzeu může být zábava!” říká Adéla Mrázová, jedna ze spoluzakladatelek projektu.

Více o projektu najdete na nafilm.org či na Facebookových stránkách projektu