Industra Art srdečně zve na vernisáž a nadcházející výstavu Náhoda a samočinnost :: apo tychés, to automaton.

Výstava Lucie Gašparovičové a Jána Gašparoviče s hostem Ramonem Fellerem představí způsob jejich myšlení o prostoru a fyzikální podstatě dějů, kterými se dlouhodobě ve své tvorbě zabývají. Jako umělce je zajímají i otázky soudobé filozofie související s životem v tzv. post-digitální době a ptají se po podstatě hodnoty věcí nebo pravdivosti výroků a událostí.

I když díla, nebo jejich koncepty, tvoří umělci samostatně, díky přirozené tematické blízkosti rozehrají ve výstavě dialog o fyzikálních procesech a podstatě přírodních dějů, pohybu, seismologii nebo entropii. Specifičnost prostor brněnské Industra Art Gallery nabádá k velkorysým řešením a dává možnost rozvíjet jejich inklinaci k site-specific projektům. Jejich díla tu pak budou reagovat nejen na místo, ale zásadní proměnnou bude i čas, během kterého brněnská výstava proběhne.

Lucia Gašparovičová (*1984) a Ján Gašparovič (*1981) jsou sourozenci a na scéně slovenského výtvarného umění se aktivně pohybují již několik let. Kromě svých individuálních projektů, které zahrnují např. i kurátorskou práci, se občas setkávají i na společných výstavách – např. intervence CO2 pro Bratislava Design week, výstavní projekt v žilinské Ciachovni.

Ján Gašparovič ve své práci systematicky zkoumá zvuk, světlo, prostor a různé biologické, chemické nebo fyzikální procesy. “Používam pájkovačky, šošovky, meracie prístroje, zvukovú aparatúru, termo-kameru. Zaujímajú ma chemické a fyzikálne pokusy, rozkladanie a skladanie svetla, priestorové vzťahy, hluk a zvuk, analógový prístup. Na začiatku sú pokusy, testy, výskum – na konci objekty a (vizuálne) správy o ich vykonaní a fungovaní, ktoré si môžete nielen pozrieť, ale najmä vyskúšať.“
https://www.works.io/jan-gasparovic

Lucie Gašparovičová se ve své tvorbě zaměřuje na každodenní jevy, čas, tíhu, hmotu, objem, prostor a místo. “Sústreďujem sa na situácie, prostredia ktoré sa na základe ich všednosti môžu stávať zdánlivo neviditeľné. Vďaka spojeniu môjho remeselno-materiálového školenia a konceptuálneho prístupu k tvorbe, vznikajú diela, ktoré sú schopné komunikovať “všednosť” každodennosti s divákom, upriamovať na ňu pozornosť, sústredene na ideovo-vizuálnu podstatu. Pracujem so subjektívnym autorským prístupom, ale pre exaktnosť a autentickosť výstupov nadväzujem spoluprácu s vedeckými inštitúciami – ako napríklad s fyzikálnym ústavom SAV, Slovenským Hydrometeorologickým ústavom.”
http://luciagasparovicova.blogspot.com/

Ramon Feller (*1988) ukončil uměleckou školu v Berně, v současnosti pokračuje na studiích v Bazileji. Zúčastnil se mnoha skupinových výstav, několikrát vystavoval i sólově. Je dvojnásobným laureátem ceny Kiefera Hablitzela pro švýcarské umělce do 30 let. Zajímá se o procesy a časové závislosti mezi systémy, jeho praxi ohraničují pojmy jako vzpomínka, zkušenost, konstrukce a výběr. Hlavním je pro něj technický aspekt – digitální i analogový a zásadní vliv na jeho tvorbu má i polemika s programováním a elektrotechnikou.
http://www.ramonfeller.ch/

Výstava potrvá do 10.1. 2019

Vystavující: Lucia Gašparovičová, Ján Gašparovič, Ramon Feller
Kurátorka: Barbora Šedivá
Grafika: Deep Throat Studio

Děkujeme partnerům: CAT CUT, Mrazírny Rovner, PROFIL NÁBYTEK, a.s. Za finanční podpory statutárního města Brna a Ministerstva kultury.

Výstavu z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umenia
Supported using public funding by Slovak Arts Council

Industra – nezávislý neziskový kreativní hub koncentrující následováníhodné / inspirativní projekty z ČR i zahraničí do průmyslového srdce města Brna. Komunikační prostor, ve kterém se setkává umění, design, věda, vzdělávání, inovace a občanská společnost.

Industra STAGE
Industra Lab
Industra Cut&Sew
Industra Coffee

https://industra.space/