Protesty na náměstí Nebeského klidu vyvrcholily před 30 lety krvavým masakrem v noci z 3. na 4. června 1989. Výročí těchto událostí připomene v Centru DOX symbolicky 3. června diskuze se spisovatelkou Radkou Denemarkovou o jejím nejnovějším oceňovaném románu Hodiny z olova, který je inspirován autorčinými pobyty v Číně, a pořad Broken Words – básnický dialog čínského exilového spisovatele Liao I-wua a plzeňského básníka Ivo Hucla, v podání Vojtěcha Bárty a Ivo Hucla.

 

Už 15. dubna 2019, tedy 30 let poté, co studentské protesty na náměstí Nebeského klidu začaly, byla v Centru DOX odhalena bronzová busta čínského spisovatele, literárního kritika, aktivisty za lidská práva, filosofa, laureáta Nobelovy ceny míru, spoluzakladatele Charty 08 a jednoho z vůdců demonstrací na náměstí Nebeského klidu Liou Siao-poa. Busta je symbolicky vystavena spolu s fotografiemi, jejichž autorkou je Liou Sia, vdova po Liou Siao-poovi, právě do 3. června.

 

–– PROGRAM –– 

 

19.00 | Radka Denemarková – Hodiny z Olova 

 

Oceňovaný román Radky Denemarkové Hodiny z olova je inspirován autorčinými pobyty v Číně. Se spisovatelkou o její nové knize a o celé řadě aktuálních témat bude hovořit Dana Pfeiferová. 

 

20.30 | Broken Words 

 

Krutá poezie v kombinaci s živou zvukovou koláží a působivým videoartem. Existenciální básnický dialog čínského exilového spisovatele Liao I-wua a plzeňského básníka Ivo Hucla k 30. výročí událostí na náměstí Nebeského klidu.
 
Účinkují:
Tomáš Vtípil – hudba
Petra Bučková – projekce
Vojtěch Bárta a Ivo Hucl – recitace
René Levínský – režie
Lucie Kalvachová, Denis Molčanov a Ivo Hucl – překlad textů z čínštiny

 
Součástí komponovaného večera je také přednáška lorda Roberta Skidelskyho na téma Umělá inteligence jako nová cesta do nevolnictví? od 17.30 ve studiu Centra DOX.

 

Pořádá Centrum DOX ve spolupráci se Sinopsis.