Martin Kuriš je autor, který se věnuje převážně malbě. Je to malíř, který svými obrazy vypráví příběhy. Po studiu na AVU v Praze (1993-9) odchází do malé vesnice v severních Čechách, kde nachází útočiště a klid pro svou práci. Žije tam společně se svou rodinou. Ve své převážně figurální tvorbě narativně popisuje děje, které se odehrávají v bezčasí autorova vnitřního světa vidění. Jako kulisa často slouží venkovská krajina kolem něj. Jeho obrazy jsou příběhy se silným obsahem lidské výpovědi. Často vypráví o zdánlivě banálních věcech všedního života. Ve svém vyprávění však zrcadlí obecný úděl lidského osudu a jeho životní cesty. Kurišovi obrazy jsou malované temperou a olejem. Jejich barevnost se mění v časové lince autorova vývoje. Počátek jeho tvorby má expresivnější a monochromní výraz. Během času se však do obrazů dostává jisté zjemnění a barva, která má silně transparentní charakter. Pastelová barevnost je patrná převážně v obrazech z let 1997-2002. Jsou to cykly s názvem Pepíček, Profesor Frankenstein a Petr a Lucie. K této etapě autorova vývoje patří řada samostatných výstav a tři velké barevné katalogy. Již v tomto období Kurišova tvorba směřuje vedle malby i k textu. Jeho výstavy a katalogy často doprovází prozaický i básnický text. Je to autor který vedle malby také píše.
V období let 2002-2009 vznikají tři autorské knihy Don Giovanni, Magda a Baryk. Nejprve je namalován obraz, který otvírá příběh. Potom přichází řada dalších obrazů. Cykly se mění většinou po roce. V průběhu malování autor začíná psát. Na konci příběhu jsou obrazy přeházeny ve svém pořadí, tak aby složily mozaiku příběhu. Ilustrace k němu jsou často velkoplošné obrazy, které Kuriš vystavuje na svých výstavách.
Vedle výtvarné tvorby se autor věnuje částečně i pedagogice. Působí na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Jeho narativní výtvarná tvorba a pedagogická činnost ho dovedla až k dalšímu fenoménu – k loutkovému divadlu. V letech 2007-8 studuje Kuriš scénografii na KALD DAMU v Praze. Vedle malby se v jeho tvorbě objevuje loutka a autorské loutkové divadlo. Je autorem čtyř příběhů, které převádí do podoby loutkové výpravy – Petr z Drslavic, Smutný Rybář, Baryk a Navarana. Příběhy nejprve vznikly ve formě obrazové, posléze k nim Kuriš přidává text a na závěr je publikuje jako knihy a inscenuje do podoby loutkového divadla. Autorova tvorba tím získává další dimenzi – prostor a čas.
Poslední autorův projekt má název Navarana. Byl složen z dvaceti obrazů malovaných převážně na plátno. Prozaický text popisuje dobrodružný příběh kapitána lodi, který ztroskotá v oblasti severního polárního kruhu. K projektu byla vydána kniha. Autor celý příběh převedl do podoby loutkové výpravy a veřejně ho uvedl na podzim 2010.