archiv Marka Zágory

Přednáška z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku.

 

Doba římského císaře a českého krále Karla IV. je vnímána jako jedno z nejvýznamnějších období našich dějin. Právě za jeho vlády vznikly dvě nádherné kaple, které dodnes můžeme obdivovat. Svatováclavská kaple s hrobem sv. Václava je nejposvátnějším prostorem Svatovítské katedrály. Ve skutečnosti však jde o samostatný kostel uvnitř gotického chrámu, který se vymyká svou polohou, velikostí i jedinečnou výzdobou.

 

Kaple sv. Kříže je nejposvátnějším místem Karlštejna, její výzdobu tvořil unikátní soubor původně sto třiceti deskových obrazů. Výzdobou kaple byl pověřen mistr Theodorik, jenž se podílel zejména na vzniku deskových maleb z oltářní stěny. Jeho rukopis je ale čitelný i na dalších obrazech. S pracemi na výzdobě se začalo před rokem 1360, většina výzdoby kaple pak byla provedena v první polovině 60. let 14. století. Všechny obrazy dohromady reprezentují buď Vojsko Kristovo, či Vítěznou Církev.

 

Kapacita účastníků na přednášce v Domě umění je naplněna. Přednášku bude možné sledovat pouze online na Facebooku a YouTube GVUO.