Skupinová výstava Obrazy a předobrazy konfrontuje práce současných umělců Nairy Baghramian, Henrika Olesena, Floriana Pumhösla a Mathiase Poledny s ukázkami modernistického výstavnictví, surrealistické typografie a funkcionalistického skla. Navazuje tím na zájem současných umělců o zkoumání rozporného dědictví modernismu.
Baghramian ve své sochařské tvorbě vychází z politických implikací interiérového designu a architektury, Olesen se v kolážích a instalacích zabývá mocenskými aspekty konstrukce tělesnosti, Poledna ve filmech provádí archeologii fragmentů umění a zábavního průmyslu a Pumhösl v malbách na skle rozvíjí reduktivní jazyk moderního umění. Jelikož tyto umělce spojuje badatelský přístup a zájem o formát výstavy jako uměleckého média, můžeme za předobraz jejich prací považovat ojediněle dochovanou modernistickou výstavu Ladislava Sutnara z roku 1934, která se stala klíčovou součástí expozice, stejně jako Štyrského koláže a ilustrace Toyen, které s díly současných umělců spojuje zájem o konstrukci tělesnosti, jakož i nápojový soubor Adolfa Loose, v němž lze spatřovat předobraz současných reduktivních tendencí.
Jako celek se tedy výstava snaží vytvořit inscenovaný prostor, v němž se můžeme ptát po vztahu mezi zdánlivě nespojitelnými uměleckými díly a po roli, jakou ve společnosti hrálo umění nejen v minulosti a současnosti, ale i jakou by mohlo hrát v budoucnosti.

Kurátorské prohlídky s Karlem Císařem: čt 26. 9., út 22. 10. v 17.00
Lektorské prohlídky: čt 26. 9., 10. 10. a 24. 10 od 16:30
Přednášky:
PhDr. Iva Knobloch: Ladislav Sutnar / Florian Pumhösl – konstruktivní tendence v moderní typografii a současné malbě, út 15. 10. 2013 v 17.00
Mgr. Maria Szadkowska – Adolf Loos / Mathias Poledna – funkcionalismus v moderním skle a současném filmu, út 29. 10. 2013 v 17.00