Foto Jan Slavík © DOX

„Oh, to je lehké být chytrý, když někdo všecky tyhle otázky nezná,“ povzdechne si hrdina románu Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse. V Musilově příběhu je tak vyjádřen rozhodující moment, kdy se mladý Törless marně pokusí dát racionální rámec své nedospělé představivosti a úzkostem. Zjistí však pouze, že „chytrost“, obrněná sebejistou proti citlivosti a náhodné mnohoznačnosti prožitků, na to nestačí.

Přesně to, co marně hledal Musilův přecitlivělý hrdina – spojení intelektu s citem, postřehu s instinktem – bylo pro Musila úkolem umění i klíčem ke kritické interpretaci uměleckého díla. Ačkoli Musil psal v jiných dobách, umění a jeho výklad stále usilují ve své snaze pochopit a zobrazit zkušenost dnešního světa rozličným způsobem o totéž – a totéž je tedy také pointou této výstavy.

Vystavená díla pocházejí z Prahy a Manchesteru. Jsou to subjektivní sdělení jedinečných postřehů a objevů, která vyjadřují individuální přístupy a myšlení. Nevyhnutelně byl jejich vznik ovlivněn zvláštnostmi života, kultury a uměleckých tradic těchto dvou měst a toto snad také ovlivní jejich setkání zde. Zároveň však lze tuto konfrontaci autorů z dvou různých kulturních prostředí chápat jako svého druhu vystoupení nastupující umělecké generace, která si klade nové otázky novým způsobem a která hledá po svém v tradičních i nových postupech a formách umělecké tvorby výrazové prostředky pro nové souvislosti a interpretace.