Kristina Fingerland: Tree of Life

Představujeme Školu rozpouštění – rozšiřování – propojování imaginace (zkráceně Školu Imaginace), která přivádí dohromady Evu Koťátkovou, Barboru Kleinhamplovou, Terezu Čajkovou a Martina Tománka, a propojuje tak zkušenosti ze současného výtvarného umění, dekoloniálních perspektiv a kritické pedagogiky.

 

Představte si, že jste roj včel. Vaše tělo je utvářeno mnoha jinými těly, která se pohybují v synchronizaci s druhými. Měníte tvar podle potřeby, vaše smysly zaznamenávají spektrum vjemů z okolí, což vám umožňuje mísit se, ladit, prosycovat a rozptylovat se, stávat se součástí, vibrovat, plynout.

 

Otevíráme Školu imaginace jako zotavovnu smyslů utlumených nastavením současného vzdělávání. Roli kreativity, imaginace a kritického myšlení vnímáme jako zásadní pro formování naší odolnosti při procházení obdobím současných výzev. V této době je klíčové směřovat naši představivost k formám existence, které budou v souladu s potřebami lidstva, ale i planety a mimolidského světa. Pojďte s námi společně hledat cesty, jak pracovat s obtížnými tématy za využití kritického myšlení, aktivace smyslů a rozvíjení imaginace. Imaginaci nevnímáme jako únik z reality, ale jako způsob, jak jí čelit.

 

Škola imaginace zve ke společnému zkoumání formou cyklu uzavřených workshopů lektory a lektorky z kulturní sféry, studující Výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě a studenty a studentky uměleckých škol, jejichž záměrem je se v budoucnu věnovat pedagogické činnosti.

 

Co si pod účastí ve Škole imaginace představit?

– rozvíjení dispozic, které umožňují zkoumat v lektorské pozici komplexní a obtížná témata dotýkající se našich současných životů a budoucnosti;

– rozšiřování možností sociální a ekologické představivosti;

– rozšiřování škály kreativních prožitkových metod vhodných pro profesní aktivity uměleckých lektorů;

– prohlubování práce se smysly a emocemi jako nezbytnou součástí vzdělávacího procesu;

– seznámení se základy kritické pedagogiky a systémového myšlení;

– společná práce ve dvou uzavřených tvůrčích skupinách podporovaných metodickým týmem.

 

Co k tomu bude třeba?

Vaše aktivní a pravidelná účast na setkáních, která umožní kontinuální práci tvůrčích skupin.

 

Kdy a kde?

Proběhne 8 setkání ve dvou pracovních skupinách od listopadu 2022 do června 2023 v Praze.

 

Pokud se chcete účastnit Školy imaginace, přihlašte se do open callu vyplněním formuláře do 14. 10. 2022. Více informací zde.