Ben Rivers
„Origin of the Species (Původ druhu)“
2008, 16min

Film je portrétem S, 75tiletého muže žijícího v odlehlé části hrabství Inverness. Po většinu svého života je S posedlý Darwinovou teorií. Od doby, kdy má dítě, pochybuje o životě na Zemi, a ačkoli se nikdy nestal vědcem, v Darwinovi našel odpovědi na mnohé ze svých otázek. Filmové obrazy se soustředí na tajemnou geografii světa S, na jeho zahradu, od toho, co je v ní mikroskopické k velkolepému, na zařízení a vynálezy, které S zkonstruoval, na odlehlý kus půdy, na kterém postavil svůj dům po životě stráveném cestováním a prácí po celém světě. Obrazy doprovází hlas S, který hovoří o svém pohledu na život na Zemi a roli člověka v něm. Film „Origin of the Species (Původ druhu)“ se pokouší obsáhnout počátky světa až po jeho nejistou budoucnost.

„Víte, některé věci vůbec nebyly důležité, ani některé mutace nebyly tak důležité … ani nepomáhaly k přežití, ani život neohrožovaly… pokud by ale přetrvaly, přišel by den, kdy… to byla ta věc, která všechno zachránila.“

—-

Práce experimentálního filmaře a umělce Bena Riverse (1972, UK, žije v Londýně) sahá od témat, jakým je objevování neznámých divočin, až k upřímným a intimním portrétům života skutečných jedinců. Jako filmař se pohybuje na hranici dokumentu a fikce. Často sleduje a natáčí lidi, kteří se nějakým způsobem oddělili od společnosti. Syrový filmový záznam je zdrojem záhadných příběhů, které ztvárňují odlišné formy bytí z okrajových světů. Rivers používá skoro starožitné kamery a ručně vyvolávaný 16mm materiál, který nese známky všeho, čemu je vystaven. Materialita média pak tvoří součást příběhu. V poslední době se součástí jeho filmů stávají instalace. Jeho filmy byly představeny na mnoha filmových festivalech a v galeriích po celém světě, Rivers také získal několik ocenění: London Artists Film and Video Award 2007, Vauxhall Collective Commission 2008, Film London Artist’s Moving Image Network production 2009, Jarman Award 2010 (nominace), Paul Hamlyn Award for Artists 2010. V současnosti vystavuje v Matt’s Gallery v Londýně.

více na benrivers.com