Nestihnete Tabook? Nebo si ho chcete připomenout? Alespoň malá část z mezinárodního festivalu malých a středně velkých nakladatelů v Táboře bude již tradičně přesunuta do Xao. Letos se mimo knižních novinek můžete těšit na výstavu Sophie Martineck.

Sophia Martineck (*1981) je berlínská ilustrátorka, designérka a komiksová kreslířka. Studovala vizuální komunikaci a ilustraci v Berlíně, New Yorku a Liverpoolu. Pracuje pro širokou škálu mezinárodních i německých klientů (včetně The New Yorker, The Financial Times Le Monde). Je spoluzakladatelkou a členkou ženské umělecké skupiny Spring (od roku 2004), která každoročně vydává stejnojmenný feministický komiksový magazín. Jeho aktuální číslo je právě vystaveno v berlínské galerii Ministerium für Illustration. Sophia ilustrovala například tyto knihy: Die Geschichte der Welt (Ewald Frie, 2017), Hansel e Gretel (Canicola Edizioni, 2017), The Adventures of Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle (Rockport Publishers, 2014), Die Fliege (Die Tollen Hefte 40, Büchergilde Gutenberg, 2013), Hühner, Porno, Schlägerei (Avant-Verlag, 2012). S Henningem Wagenbrethem a dalšími spolupracovali na divadelním představení Piraten! Piraten! pro berlínské Theater o.N., -které společně doprovázeli na harfu a mandolínu a ilustrovali pomocí barevných stínoher. V Xao budou vystaveny její grafické listy, kresby pastelkami a papírové vystřihovánky. Subtilní kresby tužkou je možné vidět pouze na výstavě Táboře. 

Srdečně zveme na vernisáž výstavy, která proběhne ve čtvrtek 11. října od 18ti hodin. Výstava potrvá do 9. listopadu, následovat budou obrazy Terezy Říčanové z knihy To je Instanbul, která právě vychází v nakladatelství Baobab.