Ve své umělecké praxi se Jacob Broms Engblom v poslední době intenzivně věnuje umělé inteligenci. V ScreenSaverGallery prezentujeme jedno z jeho děl. Vypadá to, jako by vzory vycházející z tohoto abstraktního pohyblivého obrazu měly jasná pravidla, logický vývoj a podporovaly klidnou koncentraci, možná rozjímání… Jako by odhalovaly jakési skryté, nějakým způsobem mystické scénáře. Ve skutečnosti se jedná o záznam vizualizace posunu ve výcviku umělé inteligence (neuronová síť DCGAN) na sadách „klacků“ a „kamenů“ databáze ImageNet. S ohledem na 2001: Vesmírnou odyseu a další popkulturní (nebo přírodní) odkazy jsou klacky a kameny samy o sobě docela záhadným motivem, neboť mají v rámci vývoje lidské společnosti výjimečné postavení. Jsou symbolem pokroku našich předchůdců směrem k lidskosti a technologii, jsou základními nástroji a prodloužením lidského těla, ale zároveň i přírodními strukturami nepodléhajícími vlivu času a antropomorfní perspektivě.

 

Tuto festivalovou lokaci si můžete stáhnout do svého spořiče obrazovky na screensaver.metazoa.org.

 

Výstava je součástí programu Přehlídky současného umění a animace PAF Olomouc (3. – 6. prosince 2020), který lze letos sledovat celý zdarma on-line.

 

Přidejte se k nám zejména na Pattern Extraction, přednášku Jacoba Bromse Engbloma o jeho umělecké práci s umělou inteligencí, která proběhne v pátek 4. prosince v 16:00. Sledujte live stream na http://2020.pifpaf.cz/ nebo facebook/PAFOlomouc.