Výstavu Paměť krajiny – Zámek Veleslavín si můžete prohlédnout od 15. 5. do 30. 6. 2022 až 24 hodin denně na exteriérových panelech umístěných na chodnících na severní straně Vítězného náměstí (Kulaťáku) směrem k řece a částečně i v Kavárně Šesťák.

 

Zámek Veleslavín je středem Veleslavína a Vokovic, osídlení s historickými zmínkami až 1100 let starými. V současnosti je zámecký park s budovami uzavřen a jedná se o jeho otevření a významu pro život města.

 

Výstava volnou obrazovou formou zaznamenává většinou z dohledaných materiálů v souvislostech měnící se krajinu zámku, jeho okolí a jejich člověka. Ptáme se, obrazem a pocitem, jak situace krajinná i kulturní v místě vypadala, jak se v ní žilo. Vyvstávají otázky, jak se v ní žije teď a jak se v budoucnu rozvine. Zatím prázdný, ve smyslu uzavřený a bez náplně, zámecký park, je klidovým srdcem a plícemi oblasti s potenciálem kvalitního místa pro život.

 

Spolek Hradní potok se dlouhodobě zasazuje za zachování zámku Veleslavín a jeho parku. Na modelu lokality zkoumá možnosti kulturního vztahu člověka k městské krajině a ke krajině obecně. Co o nás náš vztah ke krajině vypovídá?

 

Postupně se rozrůstající a vrstvící se sbírka stop krajiny byla několikrát vystavena pouze na Den architektury na zámku. Rozhodli jsme se proto výytavu o městě vystavit přímo ve městě.

 

Na zahájení zahraje československé duo Priamo čaro Venduly Guhové z libocké Libózy (zpěv) a Braňo Daniše (elektrická kytara). V autorských písničkách kombinují romantiku s hravostí, zpěv milý je občas hustý. Zhudebněné básně recepty a smsky. Texty o lásce v různých jazycích.