Unikátní fotografická výstava Paměť tváře / Tváře paměti … nejen nuceně nasazených  
se představí v Praze. Koná se pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky.

 

Slavnostní vernisáž výstavy Paměť tváře / Tváře paměti … nejen nuceně nasazených
o osudech lidí nuceně nasazených v době druhé světové války, kterou ve spolupráci
s fotografkou Janou Stachovou pořádá obecně prospěšná společnost Živá paměť, se koná
ve čtvrtek 3. listopadu 2016 od 16 hodin
v prostorách přízemí Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvice.

 

Zahájení výstavy se společně se zástupci obecně prospěšné společnosti Živá paměť a fotografkou Janou Stachovou zúčastní i pamětníci nacistické perzekuce včetně paní Jarmily Pláteníkové, pana Karla Jakeše a pana Jiljího Prokeše, jejichž fotografické portréty jsou součástí výstavy. Fotografie s krátkým příběhem přibližují návštěvníkovi osobní rovinu utrpení během druhé světové války. Všechny vystavené portrétní fotografie obětí nacismu byly pořízeny Janou Stachovou v letech 2008-2009.

 

Vernisáží putovní výstavy „Paměť tváře / Tváře paměti … nejen nuceně nasazených“ předchází beseda u kulatého stolu, jejímž cílem je zlepšit povědomí veřejnosti o aktuální životní situaci a potřebách této specifické skupiny seniorů. „Výstava nám dává šanci upozornit společnost nejen na historické události, ale také zlepšit obraz seniorů jako takových a povzbudit zejména mladé lidi k tomu, aby se zapojili do péče o nejstarší spoluobčany, například formou dobrovolnictví.“ dodává Darina Sedláčková, spoluzakladatelka organizace a předsedkyně správní rady.

 

Výstava je doplněna o dva informační panely přibližující činnost Živé paměti – jeden představuje aktuální nabídku služeb pro seniory, zejména přeživší oběti nacismu a jejich blízké, druhý je věnován vzdělávacím, dokumentačním a informační aktivitám: „Snažíme se tak přispívat k předávání historických zkušeností pamětníků války, k docenění jejich životních osudů a k dokumentaci jejich osobních příběhů.” vysvětluje Pavel Voves, ředitel organizace.

 

Výstavu je možno navštívit v Národní technické knihovně Praha do 29. listopadu 2016. Výstava bude poté ke zhlédnutí ve Vědecké knihovně v Olomouci (2. – 30. 12. 2016).

 

Vstup na výstavu je zdarma. Video pozvánku naleznete na: www.zivapamet.cz.

Výstava vznikla za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

 

Obecně prospěšná společnost Živá paměť byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti v prosinci roku 2003 s cílem:

●  pečovat o společný odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy a rozvíjet s tím 

    související informační, vzdělávací a dokumentační činnost

● poskytovat poradenské a asistenční služby osobám pronásledovaným totalitními

    režimy, zejména nacionálním socialismem

● zprostředkovat dialog mezi mladou generací a posledními žijícími svědky nacistického pronásledování

 

Své poslání naplňuje prostřednictvím informačně – vzdělávacích a sociálních činností.