Pavel Pepperštejn: Amorfní město (období amorfní civilizace, 7033–7081)

Ve středu 18. května v 18 hodin bude zahájena výstava Pavla Pepperštejna nazvaná Memory is over. V galerii Multifunkční auly Gong představíme dva soubory jeho obrazů. Výstava bude volně přístupná a potrvá do 21. srpna 2016.

Pavel Pepperštejn (*1966) je výtvarný umělec, spisovatel, teoretik, filmař a módní návrhář, jeden z nejvlivnějších ruských umělců své generace. Výstava v PLATO poprvé samostatně uvede do českého prostředí jeho výtvarné dílo. Představuje dvě série prací z posledních let, částečně prezentované v jiných celcích na výstavách v Paříži, Moskvě a Berlíně. Některé tyto obrazy vznikaly v Praze, kam se autor pravidelně vrací už od 80. let minulého století.

Ostravská expozice ukazuje dva typy výjimečných stavů paměti. První řada se týká imaginace zaměřené na budoucnost. Pepperštejn do nejistoty projektuje duchovní, urbanistické, civilizační a antropoogické jevy, nad kterými doslova zůstává rozum stát. Druhý typ reflexe (kolektivní) paměti se týká řeckých mýtů a jejich nové interpretace. Pepperštejn nechápe paměť jako pevně daný rezervoár, nevěří ale ani na zapomnění nebo možnost paměť ignorovat. Jeho postulát„memory is over“ odkazuje k novým formám zacházení s minulostí i budoucností, které intervenují do našeho myšlení a vnímání svou psychedelickou naléhavostí.

Více informací naleznete na webu PLATO a na Facebooku.

Pavel Pepperštejn: Memory is over
galerie Multifunkční auly Gong
vernisáž ve středu 18. května od 18 hodin
přístupné po celý týden (10–18 h)

vstup volný