Křest CD Koncert

volná improvizace

Dvojkoncert česko-slovensko-polských hráčů. Večer zahájí u příležitosti vydání svého sólového alba na značce Signals from Arkaim Pavel Zlámal. Slovensko-polské duo Miroslava Tótha a Rafala Mazura poté představí jejich verzi radikálního free jazzu.

Pavel Zlámal (*1980) je český klarinetista, saxofonista, improvizátor a skladatel, absolvent JAMU v Brně. Vede několik autorských souborů – avantgardní Next Phase, Brno Improvising Unit, nověji pak orchestr řízených improvizací Divergent Connections Orchestra nebo Heterofón. Zlámal vystupuje sólově jako interpret, improvizátor a experimentátor. Nahrával či spolupracoval s takovými osobnostmi, jako jsou George Cremaschi, Rod Paton, Hilary Jeffery, Nicolas Collins, Peter Graham, Hanuš Axmann, Will Guthrie, David Dorůžka, Ivan Palacký, Jan Faix, Bernadette Zeilinger. V roce 2010 byl Zlámal členem ambiciózního mezinárodního projektu ÖNCZkekvist Improvising Orchestra, premiéroval několik dedikovaných skladeb Petera Grahama – Broken Concerto (2012), Death has a smile on its face (2014), COAX, nebo také Tasted thoughts (2015) Michala Nejtka. V současné době je členem souborů Brno Contemporary Orchestra, The Fireballs & Gone Hepsville, B – Side Band a Organic Concept, spolupracuje s Filharmonií Brno a Pražským improvizačním orchestrem, je etablovaným jazzovým a freejazzovým hráčem.

Miroslav Tóth & Rafal Mazur duo
Miro Tóth je slovenský skladatel, saxofonista a vokalista specializující se na hudební složku audiovizuální performance. Tóth stál u zrodu improvizačního orchestru Frutti di Mare, proměnlivé skupiny o 60 vystupujících, kteří vytvářejí audiovizuální performance podle grafické partitury improvizované VJem v reálném čase. Je rovněž vůdčí osobností orchestru abstraktní improvizace Musica Falsa et Ficta. Kromě své rozsáhlé tvorby pro komorní orchestry a film vystupuje Tóth se Slavomírem Krekovičem, Didi Kernem (ddkern), Martinem Burlasem, Rafalem Mazurem nebo Kovátsem Gergőm.

Rafal Mazur
Od roku 2000 Rafal Mazur hraje na akustickou kytaru, kterou podle jeho požadavků postavil Jerzy Wysocki. Vyvinul si vlastní osobitý přístup hraní na kytaru i improvizování jako takového – při jeho vystoupeních se hravě prolínají zvuky, gesta a rozšířené techniky. V Krakově zaujímá důležitou roli podporovatele mladých umělců a improvizované hudby. Založil improvizační studio ImproArt, hrál ve všemožných klubech a na festivalech napříč Evropou, v Číně, Jižní Koreji a Izraeli. Pořádá tzv. Laboratory of Intuition – sérii spontánních uměleckých akcí na veřejnosti v Krakově. Středobodem zájmu a aktivit Rafala Mazura je kolektivní anebo sólová spontánní improvizace. Na cestě za mistrovstvím studuje také čínskou filosofii na Jagellonské univerzitě, protože považuje taoismus za důležitý pro obohacování improvizačního přístupu. Za tím účelem také praktikuje taoistické bojové umění tai chi chuan stylu chen. Následování mistrů čínské filosofie a bojových umění je podle Mazura zásadním prvkem na cestě za dosažením takového stavu mysli, který je připraven na neočekávané situace, které přicházejí při kolektivní volné improvizaci.

Miroslav Tóth: sopránsaxofon
Rafal Mazur: akustická baskytara

Vstupné: 80 Kč – Snížené: 60 Kč

Linky 

Rafal Mazur
Miro Tóth

Tóth & Mazur @vimeo
Tóth & Mazur @soundcloud
Pavel Zlámal