Pavla Kroupová, fotografie, 2020

Vážení přátelé doufáme, že už tento termín vyjde a budete mít možnost si vernisáž v omezeném počtu užít. Nakonec jsme se s umělkyní Pavlou Kroupovou rozhodly, že pokud budeme zdravé, zrealizujeme výstavu po pauze způsobené pandemií naživo, že výstavy online si můžeme užívat případně také, ale živý osobní kontakt s malbami se dá nahradit – a to jen částečně – s pomocí vyspělé technologie, kterou nedisponujeme. Velká muzea a galerie umožňují takovéto virtuální prohlídky, ve vysoké kvalitě rozlišení, ale v naší galerii je zajímavé a inspirativní zažívat vernisáže na živo. Přijďte v rouškách. 

 

Výstavu se pokusíme zpřístupnit v čase plánované vernisáže online vysíláním z Facebooku, záznam uvidíte na stránkách galerie. Kdo by měl zájem může se objednat k individuální návštěvě s ochrannou maskou. Budeme se řídit aktuálními pravidly povozu, takže pokud to nebude možné, můžete výstavu vidět na fotodokumentaci a videodokumentaci s autorčiným výkladem.

 

V případě komplikací způsobených koronavirem už tuto výstavu posouvat nebudeme. Celoroční program se uskuteční s posunem a drobnými změnami, budeme Vás informovat.

 

Pavla Kroupová patří ke generaci umělců, kteří studovali výtvarné Akademie před a po Sametové revoluci. Studovala AVU v Ateliéru kresby prof. Jitky Svobodové a malbu u prof. Jiřího Sopka. Její tvorba poslední dekády se dá charakterizovat jak průzkumná mise naplaveninami času.

 

Slovy autorky: „V mých vzpomínkách zanesené proudem myšlenek do zákoutí dobře schovaných a vyplouvajících nekontrolovatelně podvědomím usazené sedimenty zážitků, rozhovorů, událostí.“

 

Pavla Kroupová je bytostná malířka experimentující s malbou a s fotografií. V malbách Pavly Kroupové vykvétají květy a vynořují se skály, jeskyně a rezervoáry prehistorických, krystalicky průzračných vod, spojených s pamětí zapomenutou v pradávných dobách vzniku života a země. Z jejích maleb hovoří ikonografie zapomenutého jazyka ženského těla a duše. Pavla kutá do svrchních zkamenělých krust bytí a prolamuje se tam, kde se skrývá tajená pravda žité zkušenosti. Její malby jsou jemné i pevné, odrážejí citlivost umělkyně a vypovídají o hlubokých a tajemných tůních života, o touze napít se z pramene živé vody, elementu spojeného s emocemi, ženstvím a vznikem života.

 

Těšíme se na společnou realizaci výstavy v rouškách, Pavla Kroupová a za pořádající Spolek Planeta Chaos z.s. Veronika Šrek Bromová.

 

Galerie Kabinet Chaos, Střítež 68, Polička, 572 01. Inzerujeme na našich veřejných stránkách na Facebooku, na ArtMap, www.planeta-chaos.cz, těšíme se na setkání s Vámi. Kontakt pro objednání individuální prohlídky: verbrom@gmail.com, mob: 602 315 215. Za podporu celoročního výstavního a kulturního a vzdělávacího programu děkujeme městu Polička a Ministerstvu Kultury ČR.