b.n. (Ptáčci), 2020, akryl, korálky, plátno, 56 × 72 cm

Jarní výstava v Galerii Petr Novotný patří obrazům a sochám pražského malíře a sochaře Petra Písaříka. Je to po dvanáctileté pauze jeho třetí samostatná výstava v této galerii, první se konala v roce 2007.

  

Tvorba Petra Písaříka představuje obrazy a plastiky. Obě tyto polohy jsou zastoupeny i na této výstavě, opět v originální autorské instalaci. Jeho malířská tvorba stále překmitává mezi znakovostí zobrazivého projevu a abstraktní polohou. Jeho obrazy, vycházející dříve ze světa módy a designových značek, v nedávné minulosti ztrácely maličko na lesku a jasná barevnost působila v některých cyklech poněkud tlumeněji. V nových cyklech se výrazná zářivá barevnost vrací opět v plné síle. Také v jeho objektech je stále více cítit napětí mezi elegancí současného designu a syrovostí používaných materiálů a přetvářených nalezených objektů. Celek pak působí současně jemně i brutálně, destruktivně i elegantně, často až s jakýmsi dekadentním přídechem.

  

Petr Písařík (*1968, Jindřichův Hradec) v letech 1987–1994 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Jiřího Veselého. Začátkem 90. let působil společně s Dopitovou, Humhalem, Lysáčkem, Nesázalem a Zubkem ve skupině Pondělí, která byla výrazným a důležitým fenoménem tehdejším výtvarné scény u nás. I po rozpadu této skupiny zůstal Petr Písařík výraznou postavou naší umělecké scény, což potvrzuje jak setrvalou kvalitou svých prací, tak i důležitými výstavami, jako byla ta v roce 2018 v Galerii Rudolfinum. Žije a pracuje v Praze.