Dvě vůdčí osobnosti své generace, dvě výstavy a dvě společné komentované prohlídky.

 

Čeští umělci Daniel Pitín a Josef Bolf společně provedou návštěvníky svými výstavami – Josef Bolf – Tušení stínu v Národní galerii Praha a Daniel Pitín – Papírová věž v Galerii Rudolfinum. V diskusi se zaměří na určitá díla, proberou své umělecké a myšlenkové zdroje, postupy a inspirace. Rozhovor umělců doplní svými postřehy kurátoři výstav, Petr Nedoma a Otto M. Urban.

 

28. 11. 16.30 komentovaná prohlídka výstavy Josef Bolf – Tušení stínu v NGP

12. 12. 18.00 komentovaná prohlídka výstavy Daniel Pitín – Papírová věž v Galerii Rudolfinum

 

 Český umělec Daniel Pitín (*1977) je ve své generaci jednou z vůdčích osobností vyznačující se mimořádným malířským talentem. Výstava “Papírová věž” na více než třicítce obrazů zahrnuje průřez jeho malířskou tvorbou s důrazem na novější práce. Doplňují je filmy, z nichž některé umělec vytvořil přímo pro výstavu, které akcentují aspekty Pitínovy malířské tvorby a zároveň tvoří průhled do jeho inspiračních zdrojů.

 

 Josef Bolf (*1971) je dlouhá léta uznávaným malířem nejen v českém, ale i mezinárodním kontextu. Základem výstavy “Tušení stínu” jsou obrazy vytvořené v posledním roce, které doplňují jeho starší práce. V nových dílech se vrátil k technice škrábaných obrazů, která pro něj byla dříve typická. Stejně tak rozvíjí některá v minulosti zobrazovaná témata, jako je existenciální samota jedince v moderním světě. Bolf vytvořil i jedno dílo přímo pro Veletržní palác – ve sdíleném respiriu pomaloval zrcadlovou stěnu, která zároveň odráží hlavní část malířovy výstavy.