Hobbymarket je geologickou lokalitou na vyžádání. Minerální vlna, sádrokarton, rychletuhnoucí směs na štuk. Materiály se zpracovávají na produkty, balí, skladují, vrší na sebe a prodávají v globálních dodavatelských řetězcích pro kutily od Bauhausu po OBI a Hornbach. Čedič, sádra, vápenec. Ekonomiky materiálů jsou odděleny od propletenců jejich nerostných vztahů tisíciletími hornin, fosilií, rostlin a kamene. Prodejna je moderní lom. Instalace sádrokartonu trvá jeden den; sádra se přitom formuje 299 milionů let.

 

Výstava Planetary Home Improvement (Globální domácí kutilství) zkoumá geologické dějiny hmotné kultury prostřednictvím fyzických i digitálních vystavených artefaktů. Standardizované materiály pro stavbu domů, jako jsou cihly, sádrokarton, minerální vlna nebo překližka, nejsou uspořádány jako poptávané zdroje, ale jsou zarámované kontextem celé planety. Tím, že prezentuje najednou okamžité i prastaré, využívá tento geologický experiment časových měřítek akumulace, instalace či zaškolování mimo logiku těžby nebo nekonečného růstu.

 

kurátoři: Christine Giorgio, Amelyn Ng a Gabriel Vergara

 

Výstava je prezentací vítězného projektu vybraného v rámci open callu, který byl vyhlášen Galerií VI PER koncem roku 2020.