Vystavující autoři: Matyáš Chochola (CZ), Alexandr Puškin (CZ), Annika Rixen (DE), Kirstine Roepstorff (DK), Pavel Sterec (CZ), Roman Štětina (CZ), Iris Touliatou (GR), Jaro Varga (SK), Sinta Werner (DE)

Kurátorka: Karina Pfeiffer Kottová

Skupinová výstava tvorby několika současných umělců žijících v Praze a Berlíně se odvíjí od tématu světla a stínu jako alegorie našich představ o realitě.V platónské jeskyni je stínem vše, co kolem sebe v každodenním světě vidíme, zatímco skutečnou „realitou“ jsou ideje, jež nahlédne jen ten, který se odváží přemýšlet nad rámec hmatatelných předmětů a měřitelných skutečností. Jeden současný ezoterik za takovou „jeskyni“ považuje lidskou lebku: naše vnímání je podle něj omezené a pomyslným východem z jeskyně vlastní hlavy, kde Sókrata téměř oslepilo vlastní osvícení, je „třetí oko“, vhled do duchovnějších světů. Jak se člověk může přesvědčit v téměř libovolném knihkupectví, současný zájem o ezoteriku a rozmanité pohledy na duchovní vědy je enormní. Bohužel je to ale v mnohých případech spíše zájem o jakési „instatní duchovno“, což koresponduje s celkovou náladou konzumní společnosti – pochopit kabalu za deset minut a poté ještě stihnout jógu a sobotní procházku po svém oblíbeném nákupním centru. 

Výstava volně navazuje na projekt Metafyzika kázně, který byl v létě 2013 představen v galerii Českého centra v Berlíně. V Praze budou vystaveny zejména objekty, site-specific instalace i konceptuální projekty, které tematizují světlo a stín jako metafory současného zájmu o vztah hmatatelné a nehmotné reality z adorujících i kritických či ironizujících pohledů.